Aktualizacja: 15.03.2025 09:37 Publikacja: 15.02.2024 03:00
Komisja ds. gospodarczych PE przegłosowała pakiet przepisów nowelizujących usługi płatnicze
Foto: Adobe Stock
Komisja ds. gospodarczych PE przegłosowała w środę pakiet przepisów nowelizujących usługi płatnicze. To nowa dyrektywa i rozporządzenie, których głównym celem jest lepsza ochrona konsumentów przed wyłudzeniami, ale także zmuszenie do wzięcia odpowiedzialności za nie podmiotów inne niż banki. – Chcemy większej ochrony przed wyłudzeniami bezosobowymi. Dodajemy także odpowiedzialność platform internetowych za dopuszczanie ogłoszeń, które prowadzą do wyłudzeń – mówi „Rzeczpospolitej” Marek Belka, eurodeputowany SLD, jeden ze sprawozdawców nowej legislacji.
Raz na kilka tygodni, częściej raz na kilka miesięcy, banki przeprowadzają większe prace techniczne w swoich systemach informatycznych. Mimo informacji nie brakuje klientów, którzy dowiadują się o utrudnieniach – ich zdaniem – zbyt późno.
To, co wyróżnia banki w Polsce, to przede wszystkim innowacyjność i zdolność do szybkiej odpowiedzi na potrzeby klientów – dynamiczne dostosowanie struktury i zakresu usług – niezależnie od tego, czy mówimy o kliencie korporacyjnym, czy indywidualnym.
Zalane oddziały, nieczynne bankomaty czy wpłatomaty. Banki ucierpiały w powodzi, ale chcą też pomagać poszkodowanym mieszkańcom.
BGK ma w ofercie gwarancje i dopłaty dla firm, dzięki którym mogą one lepiej zarządzać swoim majątkiem i taniej zdobyć środki na działalność.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Cały czas rośnie wsparcie dla firm, które decydują się na inwestycje prośrodowiskowe, będące krokiem w ich transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W wariancie minimalnym giełdowe banki powinny wypłacić w tym roku nawet 21 mld zł – wynika z naszej analizy.
Sytuacja firm budujących osiedla nie wygląda dobrze. Ich zobowiązania rosną – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Władze banku podają, że w 2024 r. udało się wypracować najwyższy wynik w historii. I rekomendują, by 50 proc. tych zysków trafiło na dywidendy.
Największy bank w Polsce - PKO BP zarobił w minionym roku 9,3 mld zł. To o niemal 70 proc. więcej niż rok wcześniej. I co ważne, trzy czwarte tego zysku ma trafić do akcjonariuszy.
Nie potrzebujemy w Unii 27 rynków kapitałowych, potrzebujemy jednego, by firmy szukające finansowania znalazły jego źródło – mówi komisarz Maria Luís Albuquerque. Opowiada o budowie unii oszczędności i inwestycji, której plan Bruksela ujawni 19 marca.
Ustawa o mowie nienawiści to krok w dobrą stronę, który wzmocni ochronę osób dyskryminowanych. Nie są to jednak rozwiązania idealne – twierdzą organizacje społeczne i wskazują, czego brakuje w nowych przepisach.
Większość kupujących wieszczy spadek cen mieszkań. Deweloperzy mówią jednak o stabilizacji, choć ich prognozy zaczynają się różnicować – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Po publikacji wyników finansowych za miniony rok, notowania Banku Citi Handlowy na otwarciu giełdowej sesji były na minusie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas