Alimenty na dziecko – jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?

Publikacja: 20.11.2018 15:50

Alimenty na dziecko – jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?

Foto: Adobe Stock

Rozstania nigdy nie są łatwe, ale robią się znacznie bardziej skomplikowane, gdy w grę wchodzą dzieci.

Jeśli rodzice rozstali się w zgodzie, a kwestie utrzymania i wychowywania pociech zostały rozstrzygnięte polubownie, pozostaje jedynie przeprowadzić najmłodszych domowników przez zmiany zachodzące w rodzinie. Problem zaczyna się jednak w chwili, w której były partner przestaje poczuwać się do odpowiedzialności i uchyla się od finansowego wspierania swoich dzieci. Skierowanie sprawy do sądu i wniesienie o zasadzenie alimentów nie zawsze jest rozwiązaniem. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, alimenty na dziecko i ich unikanie wśród Polaków stało się problemem, który w ciągu pierwszego półrocza 2018 roku znacznie wzrósł.

Czytaj także: SKO – pierwsze konto dla dziecka

Obecnie łączne zaległości w płaceniu alimentów na dzieci wynoszą około 11,9 miliardów złotych. Precedens ten dotyczy około 319 tysięcy osób, a średnio jeden alimentacyjny dłużnik winny jest swojemu byłemu partnerowi niemal 37 tysięcy złotych zaległych opłat. Stowarzyszenie “Alimenty to nie prezenty” twierdzi z kolei, że w Polsce około 1 miliona dzieci nie otrzymuje należnych im pieniędzy.

Jak odzyskać przyznane przez sąd pieniądze, kiedy eks-partner przestaje płacić?

Alimenty na dziecko – co zrobić, gdy partner przestaje płacić?

W 2017 roku w Polsce zawarto 190 tysięcy małżeństw – w tym samym okresie liczba rozwodów wynosiła 65 tysięcy i jest to niestety tendencja wzrostowa. Zwykle wychowywanie i codzienna opieka nad dziećmi spada na jednego z partnerów, jednakże obowiązek utrzymywania pociech i dbania o ich podstawowe potrzeby finansowe leży po stronie obojga rodziców. Gdy rodzic zobowiązany w sądzie do wyłożenia pieniędzy na utrzymanie dziecka nie płaci, druga strona zostaje z prawdziwym problemem na barkach. Nie jest on jednak niemożliwy do rozwiązania.

Jakie kroki podjąć, by odzyskać od byłego partnera alimenty na dziecko, jeśli polubowne próby rozwiązania zaistniałego konfliktu nie przynoszą skutków? Pierwszym sposobem jest zwrócenie się o pomoc do firmy windykacyjnej, która w naszym imieniu rozpocznie proces “ściągania” z byłego partnera zaległych pieniędzy. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, w którym drugi rodzic uchyla się od obowiązków alimentacyjnych od dłuższego czasu, jednocześnie unikając kontaktu ze stroną, której przyznano alimenty. Niekiedy sytuacja zaognia się nie z powodu złych intencji, a przez problemy finansowe – firma windykacyjna podejmie się mediacji z dłużnikiem, które w domyśle mają prowadzić do wypracowania kompromisu zadowalającego obie strony. To również rozwiązanie, które pomoże w uniknięciu kierowania sprawy do sądu i komornika.

Co zrobić, gdy mediacje z dłużnikiem alimentacyjnym nie przyniosą oczekiwanego skutku?

Alimenty na dziecko – kiedy zgłosić się do sądu i komornika?

Gdy próby odzyskania zasądzonych alimentów przy pomocy firmy windykacyjnej zawiodą, czas zgłosić się o pomoc do kancelarii prawnej, specjalizującej się w podobnych przypadkach. Prawnicy w imieniu poszkodowanego rodzica wyślą ponaglające do spłaty pismo. Jeśli zajdzie taka potrzeba – skierują sprawę do sądu. Na podstawie decyzji wydanej przez sędziego – niezbędne będzie sporządzenie wniosku oraz wydanie tytułu wykonawczego – możliwe będzie wszczęcie egzekucji w mniej polubowny sposób.

Z prawomocnym wyrokiem sądu w dłoni można w pierwszej kolejności wpisać zadłużonego rodzica do Krajowego Rejestru Długów. Figurowanie w takim spisie sprawia, że byłemu partnerowi, który uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, trudno będzie załatwić cokolwiek w banku lub choćby robić zakupy na raty. To często wystarcza jako “zachęta” do regularnego wypłacania alimentów.
Innymi słowy: kolejnym krokiem jest zwrócenie się o pomoc do komornika. Egzakucji dokonuje się z majątku posiadanego przez zadłużonego przez niespłacone alimenty rodzica. Podejmowane są działania, dzięki którym możliwe jest odzyskanie należności. Komornik może na przykład zająć do 60 procent miesięcznego wynagrodzenia niesłownego rodzica, upoważnia go do tego polskie prawo i obowiązujące na terenie kraju przepisy. Z “zamrożonej” przez komornika kwoty wypłacane są zaległe roszczenia.

Sprawa jest oczywiście dużo łatwiejsza, jeśli zalegający z alimentami rodzic posiada zatrudnienie legalne – czyli oparte na umowie o pracę. Wtedy możliwe jest złożenie odpowiedniego wniosku bezpośrednio u pracodawcy. Wierzytelność potrącona jest w takim wypadku bezpośrednio z wypłaty, w zgodzie z tytułem wykonawczym wydanym przez sędziego. Kwota wypłacana jest na konto osoby z ustalonym prawem do alimentów.

Co robić, gdy egzekucja komornicza nie poskutkuje?

Świadczenia alimentacyjne – gdzie i kiedy zgłosić się o pomoc do Państwa?

W przypadku nieskutecznych mediacji oraz egzekucji komorniczej, która nie przynosi oczekiwanych rezultatów przez okres wynoszący przynajmniej 2 miesiące, “wierzyciel”, czyli rodzic z ustalonym prawem do otrzymywania alimentów może zgłosić się po pomoc do Państwa. Mowa oczywiście o świadczeniach alimentacyjnych, które przysługują dzieciom, których rodzice uchylają się od obowiązku wspierania swoich pociech finansowo. O ten rodzaj zapomogi mogą się jednak ubiegać jedynie rodzice dzieci, w których gospodarstwie domowym dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 725 złotych.

Jak ubiegać się o świadczenia alimentacyjne?

O pomoc należy zwrócić się do Funduszu Alimentacyjnego. W miejscowym ośrodku pomocy społecznej rodzic, którego były partner uchyla się od obowiązku płacenia alimentów, składa odpowiedni wniosek i czeka na decyzję Funduszu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wysokość świadczenia alimentacyjnego nie przekroczy 500 złotych – co nie zawsze równa się z kwotą zasądzoną podczas sprawy o alimenty.

Uzyskanie świadczeń alimentacyjnych nie rozwiązuje jednak problemu zadłużenia partnera, który zaprzestał wypłacania alimentów. Z każdym miesiącem jego dług będzie powiększał się o różnicę pomiędzy zasądzoną kwotą alimentów, a wypłacanym świadczeniem. Po uzyskaniu świadczenia alimentacyjnego warto więc podjąć próbę wznowienia negocjacji z byłym partnerem. Ustalenie formy i terminu spłaty zaległości pomoże obu stronom uniknąć nieprzyjemności i kłopotów w przyszłych latach.

Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet Rodzinny
Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków