SKO – pierwsze konto dla dziecka

Nawet pięcioletnie dzieci mogą mieć własne konto. W Szkolnej Kasie Oszczędności.

Publikacja: 19.09.2018 12:26

SKO – pierwsze konto dla dziecka

Foto: Adobe Stock

Dostęp do SKO mogą mieć rodzice, o ile posiadają rachunek w PKO BP z dostępem do iPKO. Wystarczy, że złożą dyspozycję w oddziale i utworzą konto dla dziecka.

Czytaj także: Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Czy warto je kupić?

Konto dla dziecka kiedyś

System oszczędzania najmłodszych przez Szkolną Kasę Oszczędności nie jest nowy. Pierwsza taka Kasa powstała w 1906 roku w Sokalu, ale prawne uregulowanie funkcjonowania SKO nastąpiło w 1925 roku wraz z wydaniem przez ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisława Grabskiego specjalnego okólnika, w którym wskazywał, że „młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy”.

Przed wojną system został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności, a po niej był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności (powstała w 1950 roku w miejsce zlikwidowanej Pocztowej Kasy Oszczędności). W 1999 roku PKO Bank Polski zdefiniował prowadzenie SKO w swoim statucie jako jedno ze swoich zadań.

– Szkolna Kasa Oszczędności to unikalny na rynku, innowacyjny i kompleksowy program edukacyjny dla dzieci w wieku 5–13 lat. Dzięki przeprowadzonej w latach 2010–2012 rewitalizacji SKO stało się synonimem nowoczesnej edukacji, w ramach której najmłodsi uczą się m.in. przedsiębiorczości, ekologii czy zdrowego odżywiania i niemarnowania żywności, a to wszystko pod wspólnym mianownikiem jakim jest oszczędzanie- mówi Karolina Tomczak, ekspert z biura prasowego PKO BP.

"SKO konto dla dziecka"

Konto nawet dla pięciolatka. Fot. 123RF

pieniadze.rp.pl

Konto dla dziecka dzisiaj

Podkreśla, że współczesne SKO to również atrakcyjna oferta produktowa, serwis bankowości elektronicznej dla dzieci oraz platforma blogowa udostępniona przez bank szkołom uczestniczącym w programie. W czasach PRL w szczytowym momencie kasy SKO działały w ok. 20 tys. szkół. Dziś funkcjonują w ok. 4,5 tys. podstawówek. Sam bank ocenia, że Kasa jest w co trzeciej z nich.

– Ponad 150 tys. uczniów posiada internetowe rachunki SKO Konto dla Ucznia, część uczniów korzysta też jeszcze z papierowych książeczek – mówi Karolina Tomczak. W ramach SKO Konto dla Ucznia dzieci mają dostęp do własnego rachunku (za zgodą rodzica lub opiekuna). Konto prowadzone jest bezpłatnie. Jest też oprocentowane: 2,5 proc. do kwoty 2,5 tys. zł i 0,5 proc. powyżej tej kwoty. Kapitalizacja odsetek jest tygodniowa. W ramach SKO PKO BP oferuje też Konto dla Szkoły czy Konto dla Rady Rodziców. SKO jest przeznaczone dla młodszych dzieci.

– Najstarsi uczniowie podstawówek (13+) to są już odbiorcy standardowej oferty banku – PKO Konto Pierwsze. Po ukończeniu przez nich 13 lat mogą udać się wraz z rodzicami do jednego z naszych oddziałów i przekształcić rachunek SKO w PKO Konto Pierwsze – wyjaśnia Karolina Tomczak. Tłumaczy, że przekształcenie konta pozwala zachować dotychczasową historię transakcji oraz ten sam numer rachunku bankowego. Uczniowie z klas 7 i 8 mogą oczywiście brać czynny udział w działaniach edukacyjnych prowadzonych w ich szkołach w ramach SKO.

Popularność SKO rośnie

PKO BP zdradza, że w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił ponadczterokrotny przyrost środków zgromadzonych na Kontach dla Uczniów.

– Jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami podstawowymi z całego kraju. Wystarczy, że szkoła zgłosi się do pobliskiego oddziału, zadeklaruje chęć współpracy, a następnie podpisze umowę o prowadzenie Szkolnej Kasy Oszczędności – mówi przedstawicielka banku. Dodaje, że zdarza się, że oddział – zwykle jego dyrektor – sam inicjuje spotkanie ze szkołą, podczas którego przedstawia ofertę, a czasami ambasadorami Programu SKO są rodzice, którzy zachęcają szkołę do przystąpienia.

– Nie ma jednego uniwersalnego wzoru na rozpoczęcie współpracy. Jesteśmy elastyczni, odpowiadamy na zapotrzebowania naszych potencjalnych (jak i później realnych) beneficjentów programu SKO – podkreśla Karolina Tomczak. Od 2012 roku PKO BP przeznaczył prawie 5 mln zł na nagrody w konkursach SKO.

Dostęp do SKO mogą mieć rodzice, o ile posiadają rachunek w PKO BP z dostępem do iPKO. Wystarczy, że złożą dyspozycję w oddziale i utworzą konto dla dziecka.

Czytaj także: Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Czy warto je kupić?

Pozostało 93% artykułu
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku