Wakacje kredytowe rządowe i bankowe. Które mają pierwszeństwo w bankach

Jeśli posiadacz kredytu hipotecznego korzysta z czasowego zawieszenia spłaty rat, które wynika z umowy z bankiem, a chce skorzystać z rządowych wakacji kredytowych, to te ostatnie mają pierwszeństwo.

Publikacja: 14.09.2022 12:33

Wakacje kredytowe rządowe i bankowe. Które mają pierwszeństwo w bankach

Foto: Adobe Stock

- Zatrzymamy bieg wakacji wynikających z umowy i wrócimy do nich po zakończeniu rządowych wakacji kredytowych - mówi Małgorzata Łuczak, dyrektor Biura Windykacji Regionalnej i Portfeli Specjalnych w Credit Agricole.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe a nadpłata kredytu. Banki nie mają nic przeciwko?

Pierwszeństwo dla ustawowych

Pod koniec lipca w życie weszły przepisy o rządowych wakacjach kredytowych. Zgodnie z nimi osoby, które zakupiły mieszkanie na kredyt złotówkowy, by zaspokoić swoje potrzeby mogą skorzystać z przerwy w spłacie kredytu. Cztery miesiące w tym roku i cztery w przyszłym. I już na to zdecydowało się ok. 1,5 mln osób.

A co jeśli taki wniosek pokrywa się z wakacjami kredytowymi wynikającymi z umowy z bankiem? Takie sytuacje się przecież zdarzają. Klienci nie powinni się martwić.

- Jeśli korzystają z wakacji kredytowych wynikających z umowy kredytu i złożą wniosek o rządowe wakacje kredytowe, to zatrzymamy bieg wakacji wynikających z umowy i wrócimy do nich po zakończeniu rządowych wakacji kredytowych – zapowiada dyr. Łuczak.

Dodaje, że jeśli klient już korzysta z rządowych wakacji kredytowych, po ich zakończeniu może złożyć wniosek o wakacje kredytowe wynikające z umowy.

- Od momentu wejścia w życie ustawy sporadycznie otrzymujemy wnioski o wakacje kredytowe wynikające z umowy. Informacje dotyczące wakacji kredytowych i pomocy klientom w spłacie kredytu udostępniamy na stronie banku. Aktualizujemy ten materiał o odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania klientów – mówi dyr. Łuczak.

Także Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP zauważa, że jeżeli klient złożył wcześniej wniosek o zawieszenie najbliższej raty kredytu w ramach umownych wakacji kredytowych, a następnie chciał skorzystać z rządowych wakacji kredytowych, bank anuluje pierwszy wniosek – tak, aby dać klientowi możliwość skorzystania z umownych wakacji kredytowych, gdy skończy się okres ustawowego zawieszenia.

A Anna Snitko-Pleszko z Pekao SA zwraca uwagę, że z mocy ustawy, jeśli klient korzysta z innego zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych dotyczącego danego kredytu, zawieszenie to kończy się z dniem doręczenia wniosku o zawieszenie spłaty tego kredytu w ramach rządowych wakacji kredytowych.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

Wakacje rzadko się dublują

Joanna Nagierska z Alior Banku także przypomina, że zgodnie z ustawą o wakacjach kredytowych, jeżeli bank na wniosek klienta zawiesił w całości albo w części spłatę zobowiązań z tytułu umowy kredytowej, termin tego zawieszenia ulega skróceniu z dniem doręczenia do banku wniosku o wakacje kredytowe wynikające z ustawy.

Mirella Gmur- Dzieduszycka zapewnia z Banku Millennium podkreśla że ustawowe wakacje kredytowe automatycznie przerywają wakacje kredytowe wynikające z umowy kredytu.

Również Emilia Kasperczak z mBanku podkreśla, że wakacje ustawowe zwane czasem rządowymi przerywają funkcjonujące wakacje kredytowe lub karencje w spłacie kapitału. - Ustawowe wakacje są dalej idące, więc są wykonywane w pierwszej kolejności – mówi Emilia Kasperczak.

Przyznaje, że w mBanku nie było wieli klientów, którzy korzystali z przerwy w spłacie kredytu wynikającej z umowy, a chcieli też skorzystać z wakacji wprowadzonych ustawą. - Liczba takich klientów nie była duża, nie osiągnęła nawet 100 przypadków i nie powinna już mocno wzrosnąć – mówi Emilia Kasperczak.

Także biuro prasowe BNP Paribas przyznaje, że osób u których dublowały się wakacje kredytowe nie jest dużo. – To liczba marginalna – zapewnia bank.

- Zatrzymamy bieg wakacji wynikających z umowy i wrócimy do nich po zakończeniu rządowych wakacji kredytowych - mówi Małgorzata Łuczak, dyrektor Biura Windykacji Regionalnej i Portfeli Specjalnych w Credit Agricole.

Pierwszeństwo dla ustawowych

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze