Rządowe wakacje kredytowe teraz raz na kwartał

Połowa rządowych wakacji kredytowych już za nami. Ale tylko część kredytobiorców decyduje się na nadpłatę kredytu z zaoszczędzonych rat. Trzeba pamiętać, że w tym roku można zawiesić spłatę rat tylko raz na kwartał.

Publikacja: 23.01.2023 13:41

Rządowe wakacje kredytowe teraz raz na kwartał

Foto: Shutterstock

- Grupa zaktualizuje szacunki dotyczące kosztów wakacji kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku, gdy znane będą rzeczywiste dane dotyczące połowy rat możliwych do zawieszenia – informuje Emilia Kasperczak z mBanku.

Co piąty nadpłaca

Z ustawowych wakacji kredytowych można skorzystać od lipca ub. roku jeśli posiadamy kredyt hipoteczny w złotówkach na nabycie nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli mamy kilka kredytów hipotecznych, możemy zawiesić raty wyłącznie jednego z nich.

Wakacje kredytowe nie przysługują kredytom indeksowanym lub denominowanym do waluty innej niż polska. Umowa kredytowa musiała być podpisana przed 1 lipca 2022 roku, natomiast  termin zakończenia okresu kredytowania musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od tej daty.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

Wakacje kredytowe umożliwiły zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące zarówno w 2022, jak i 2023. Z tym, że w ub. roku można było z nich skorzystać po dwa miesiące w III i IV kwartale.

-  Klienci mogą składać wnioski o zawieszenie spłaty osobno na każdy kwartał 2023 roku lub jako jeden wniosek na wybrany miesiąc w każdym kwartale 2023 roku – poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA .

Bank dodał, że jeśli wniosek o rządowe wakacje kredytowe został złożony w 3 kwartale 2022 roku na wszystkie okresy zawieszenia w 2022 i 2023, to nie ma potrzeby składania nowych wniosków o zawieszenie.

- Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego nie ma też wpływu na składanie innych dyspozycji i zmian warunków umowy w tym wcześniejszej lub całkowitej spłaty kredytu. Dyspozycje nadpłaty kredytu przyjmujemy w serwisie internetowym Pekao24, aplikacji mobilnej PeoPay lub w wybranym oddziale banku – informuje Pekao SA.

Bankowcy dodają, że „założenie Banku Pekao S.A. odnośnie do poziomu partycypacji w wakacjach kredytowych jest nieco wyższe w stosunku do średniej rynkowej”.

Z danych dla całego rynku na początek listopada 2022 roku wynikało, że partycypacja w rządowych wakacjach kredytowych przekraczała 60 proc.

- Zakładamy, że około 20 proc. środków z wakacji kredytowych zostało przeznaczonych na nadpłacenie kredytów – informuje Pekao SA.

A naprawdę wielu korzysta

W Banku Millennium w trzecim kwartale 2022 roku z wakacji kredytowych skorzystało średnio 66 proc. uprawnionych kredytobiorców.

- Podsumowanie wykorzystania ustawowych wakacji kredytowych w 2022 roku przedstawimy wraz z wynikami finansowymi po czwartym kwartale 2022 roku – mówi Krzysztof Kurek, z biura prasowego banku.

Dodaje, że od sierpnia 2022 roku klienci mogą wnioskować o skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych w Millenecie od razu na wszystkie okresy ich obowiązywania.

 Od września 2022 roku klienci Banku BNP Paribas mogą składać wniosek o wakacje kredytowe na wszystkie okresy do końca 2023 roku. – Moją także możliwość złożenia wniosku tylko na niektóre kwartały, a później decydować o kolejnych, szczególnie na II połowę 2023 roku – podał bank.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe i bankowe. Które mają pierwszeństwo w bankach

Jak zauważa Emilia Kasperczak z mBanku w celu obliczenia wpływu wakacji kredytowych grupa oszacowała, że klienci, których kredyty reprezentują 86,9 proc wartości zakładanego portfela kredytów hipotecznych spełniających ustawowe kryteria, złożyli lub złożą wnioski o wakacje kredytowe i wystąpią o średnio 7,5 miesiąca wakacji kredytowych.

- Do 30 września 2022 roku wnioski złożyli klienci, których kredyty reprezentowały 80,0% wartości zakładanego portfela kredytów hipotecznych. Klienci ci ubiegali się o średnio 6,4 miesiąca wakacji kredytowych spełniających ustawowe kryteria – mówi Emilia Kasperczak.

Przyznaje, że część osób zdecydowała się przeznaczyć zaoszczędzone środki na nadpłatę kredytu. - Od początku w mBanku klient mógł od razu zawnioskować na jednym wniosku o wakacje na wszystkie osiem miesięcy w dowolnej konfiguracji – dodaje przedstawicielka mBanku.

W 2023 tym roku można skorzystać z droczenie spłaty kredytu tylko raz na każdy kwartał.

Jaki miesiąc wybiorą klienci? - Bank Millennium nie podaje takich informacji 0 przekazał nam Krzysztof Kurek. A Emilia Kasperczak z mBanku dodała, że ten bank nie prowadzi takiej statystyki.

- Grupa zaktualizuje szacunki dotyczące kosztów wakacji kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku, gdy znane będą rzeczywiste dane dotyczące połowy rat możliwych do zawieszenia – informuje Emilia Kasperczak z mBanku.

Co piąty nadpłaca

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet Rodzinny
Rząd PiS chce zwiększyć limity dopłat do „kredytu 2 proc.”
Budżet Rodzinny
Płace wciąż gonią inflację. GUS ustalił, kto dostał największe podwyżki
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń
Budżet Rodzinny
Kurczą się mieszkania, na które nas stać. Tak ich metraż zjada "Kredyt 2 proc."
Budżet Rodzinny
Sezon świąteczny w sklepach się rozkręca. Ale najlepszy prezent to... pieniądze
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości