Rządowe wakacje kredytowe teraz raz na kwartał

Połowa rządowych wakacji kredytowych już za nami. Ale tylko część kredytobiorców decyduje się na nadpłatę kredytu z zaoszczędzonych rat. Trzeba pamiętać, że w tym roku można zawiesić spłatę rat tylko raz na kwartał.

Publikacja: 23.01.2023 13:41

Rządowe wakacje kredytowe teraz raz na kwartał

Foto: Shutterstock

- Grupa zaktualizuje szacunki dotyczące kosztów wakacji kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku, gdy znane będą rzeczywiste dane dotyczące połowy rat możliwych do zawieszenia – informuje Emilia Kasperczak z mBanku.

Co piąty nadpłaca

Z ustawowych wakacji kredytowych można skorzystać od lipca ub. roku jeśli posiadamy kredyt hipoteczny w złotówkach na nabycie nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli mamy kilka kredytów hipotecznych, możemy zawiesić raty wyłącznie jednego z nich.

Wakacje kredytowe nie przysługują kredytom indeksowanym lub denominowanym do waluty innej niż polska. Umowa kredytowa musiała być podpisana przed 1 lipca 2022 roku, natomiast  termin zakończenia okresu kredytowania musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od tej daty.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

Wakacje kredytowe umożliwiły zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące zarówno w 2022, jak i 2023. Z tym, że w ub. roku można było z nich skorzystać po dwa miesiące w III i IV kwartale.

-  Klienci mogą składać wnioski o zawieszenie spłaty osobno na każdy kwartał 2023 roku lub jako jeden wniosek na wybrany miesiąc w każdym kwartale 2023 roku – poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA .

Bank dodał, że jeśli wniosek o rządowe wakacje kredytowe został złożony w 3 kwartale 2022 roku na wszystkie okresy zawieszenia w 2022 i 2023, to nie ma potrzeby składania nowych wniosków o zawieszenie.

- Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego nie ma też wpływu na składanie innych dyspozycji i zmian warunków umowy w tym wcześniejszej lub całkowitej spłaty kredytu. Dyspozycje nadpłaty kredytu przyjmujemy w serwisie internetowym Pekao24, aplikacji mobilnej PeoPay lub w wybranym oddziale banku – informuje Pekao SA.

Bankowcy dodają, że „założenie Banku Pekao S.A. odnośnie do poziomu partycypacji w wakacjach kredytowych jest nieco wyższe w stosunku do średniej rynkowej”.

Z danych dla całego rynku na początek listopada 2022 roku wynikało, że partycypacja w rządowych wakacjach kredytowych przekraczała 60 proc.

- Zakładamy, że około 20 proc. środków z wakacji kredytowych zostało przeznaczonych na nadpłacenie kredytów – informuje Pekao SA.

A naprawdę wielu korzysta

W Banku Millennium w trzecim kwartale 2022 roku z wakacji kredytowych skorzystało średnio 66 proc. uprawnionych kredytobiorców.

- Podsumowanie wykorzystania ustawowych wakacji kredytowych w 2022 roku przedstawimy wraz z wynikami finansowymi po czwartym kwartale 2022 roku – mówi Krzysztof Kurek, z biura prasowego banku.

Dodaje, że od sierpnia 2022 roku klienci mogą wnioskować o skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych w Millenecie od razu na wszystkie okresy ich obowiązywania.

 Od września 2022 roku klienci Banku BNP Paribas mogą składać wniosek o wakacje kredytowe na wszystkie okresy do końca 2023 roku. – Moją także możliwość złożenia wniosku tylko na niektóre kwartały, a później decydować o kolejnych, szczególnie na II połowę 2023 roku – podał bank.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe i bankowe. Które mają pierwszeństwo w bankach

Jak zauważa Emilia Kasperczak z mBanku w celu obliczenia wpływu wakacji kredytowych grupa oszacowała, że klienci, których kredyty reprezentują 86,9 proc wartości zakładanego portfela kredytów hipotecznych spełniających ustawowe kryteria, złożyli lub złożą wnioski o wakacje kredytowe i wystąpią o średnio 7,5 miesiąca wakacji kredytowych.

- Do 30 września 2022 roku wnioski złożyli klienci, których kredyty reprezentowały 80,0% wartości zakładanego portfela kredytów hipotecznych. Klienci ci ubiegali się o średnio 6,4 miesiąca wakacji kredytowych spełniających ustawowe kryteria – mówi Emilia Kasperczak.

Przyznaje, że część osób zdecydowała się przeznaczyć zaoszczędzone środki na nadpłatę kredytu. - Od początku w mBanku klient mógł od razu zawnioskować na jednym wniosku o wakacje na wszystkie osiem miesięcy w dowolnej konfiguracji – dodaje przedstawicielka mBanku.

W 2023 tym roku można skorzystać z droczenie spłaty kredytu tylko raz na każdy kwartał.

Jaki miesiąc wybiorą klienci? - Bank Millennium nie podaje takich informacji 0 przekazał nam Krzysztof Kurek. A Emilia Kasperczak z mBanku dodała, że ten bank nie prowadzi takiej statystyki.

- Grupa zaktualizuje szacunki dotyczące kosztów wakacji kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku, gdy znane będą rzeczywiste dane dotyczące połowy rat możliwych do zawieszenia – informuje Emilia Kasperczak z mBanku.

Co piąty nadpłaca

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze