Limit wpłat na IKE i IKZE w 2021 r. Ciut więcej niż w 2020

Limit wpłat na IKE i IKZE w 2021
Limit wpłat na IKE i IKZE w 2021
Adobe Stock

W przyszłym roku wzrosną limity wpłat na IKE i IKZE. Zmiany w 2021 r. są jednak niewielkie.

Każdego roku ustanawiane są limity wpłat na produkty emerytalne w trzecim filarze. To kwoty, jakie możemy przelać na indywidualne konta emerytalne (IKE), indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) i pracownicze programy emerytalne (PPE). Związane z nimi korzyści mają zachęcać do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Warto sprawdzić: Ile naprawdę zarobili uczestnicy PPK przez III kw. 2020.

Zgodnie z obecnymi przepisami w 2020 r. na konto IKE wpłacić można maksymalnie 15 681 zł. W 2021 r. limit IKE wzrośnie do 15 777 zł. Kwota ta nie bierze się znikąd – to po prostu trzykrotność prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

2021 r. limit IKE wzrośnie do 15 777 zł.

Zmiany dotkną także konta IKZE – tu limit wynosi 1,2-krotność wspomnianego prognozowanego wynagrodzenia. Limit IKZE w 2021 r., czyli roczna maksymalna kwota wpłat, będzie w tym przypadku wynosić 6310,80 zł. Obecnie limit IKZE jest to 6272,40 zł.

Limit IKZE w 2021 r. będzie wynosić 6310,80 zł.

W przypadku IKZE wprowadzono też nowość: pojawia się nowa kategoria limitów IKZE dla osób prowadzących pozarolniczą działalność – będą wyższe i wyniosą 1,8-krotność prognozowanej pensji, a nie 1,2-krotność, jak w przypadku zwykłego IKZE.

Mikroprzedsiębiorcy wpłacą więc na IKZE,  maksymalnie 9466,20 zł.

Zmiana limitu dotyczy także pracowniczych programów emerytalnych. W przypadku PPE limit wpłacanych rocznych składek wynosi 4,5-krotność przeciętnego (prognozowanego) wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Zatem w przyszłym roku będzie to dokładnie 23 665,50 zł wobec tegorocznego limitu wynoszącego 23 521,50 zł. Limity wpłat na IKE i IKZE systematycznie rosną od kilku lat. Eksperci zaznaczają jednak, że wciąż mowa jest o stosunkowo niewielkich kwotach w skali całego roku. Powoli rośnie także zainteresowanie kontami IKE i IKZE. Te pozwalają nie tylko odkładać pieniądze z myślą o emeryturze, ale przede wszystkim dają także konkretne korzyści podatkowe.

W przypadku konta IKE uzyskać można całkowite zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Wypłata środków musi jednak nastąpić po ukończeniu 60 lat lub po 55. roku życia i uzyskaniu uprawnień emerytalnych oraz dokonywaniu wpłat na IKE w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych.

Warto sprawdzić: Co daje ubezpieczenie na życie dla seniora. Czy warto?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konta IKZE. Tutaj korzyści podatkowe można uzyskać zdecydowanie szybciej. Wpłaty na IKZE można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania. Aby jednak wypłacić pieniądze z IKZE i zachować korzyści majątkowe, trzeba poczekać do 65. roku życia (pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej pięć lat kalendarzowych). Dodatkowo wypłata związana jest także z podatkiem, który wynosi 10 proc. Jeżeli ktoś wpłacał na IKE od początku istnienia kont pełną pulę, już z samych wpłat uzbierałby niemal 160,7 tys. zł. Wraz z wpłatą przyszłoroczną daje to ponad 176 tys. zł (bez uwzględnienia ewentualnej stopy zwrotu z inwestycji). To już jest wartość, która pozwala osiągać istotne korzyści podatkowe.

Wpłacając od momentu powstania IKZE w 2012 r. co rok maksymalną dopuszczalną kwotę, mogliśmy z samych wpłat uzbierać niemal 45 ty.s zł. Wraz z przyszłoroczną wpłatą to ponad 51 tys. zł bądź ponad 54 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Do boju seniorze czyli jak zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku

Mniejsza liczba obowiązków związanych z życiem zawodowym stanowi świetną okazję do podjęcia nowych wyzwań ...

PZU ma już kilkaset umów ze średnimi firmami na PPK

Od nowego roku obowiązek prowadzenia PPK objął firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników. Największy polski ...

Cudzoziemcy też dostaną trzynastą emeryturę

PiS chciał kupić głosy polskich emerytów przed eurowyborami. Ale tak napisał ustawę, że tysiąc ...