Waloryzacja – argument za „unettowieniem” świadczeń?

Celem waloryzacji wysokości świadczeń jest zapobieganie ubóstwu i podtrzymywania realnej wartości świadczeń, ale także uczestnictwo osób starszych w efektach wzrostu gospodarczego co wpływa na poczucie sprawiedliwości społecznej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent przyjmuje wartość równą średniorocznemu wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększoną o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym tj. 2017r. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 2,9 proc., czyli będzie to najwyższa waloryzacja w ciągu ostatnich pięciu lat.

Dla finansów publicznych oznacza to, że łączny koszt waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych będzie wynosił ok 6,0 mld zł czyli będzie wyższy o blisko 600 mln zł od przewidywanego przez Ministerstwo Finansów. Co istotne część tych środków wróci od razu do budżetu państwa w formie zaliczki na podatek dochodowy oraz pośrednio składki zdrowotnej, co może być argumentem do tzw. „unettowienia świadczeń”.

Realną konsekwencją dla świadczeniobiorców będzie wzrost wysokości świadczenia o 2,9%, czyli 29 zł za każde 1000 zł ustalonej wysokości świadczenia. Biorąc pod uwagę, że od wysokości świadczenia pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrost najniższej emerytury (1000 zł brutto, czyli 853,84 netto zł w 2017 r.) wyniesie 23,41 zł netto.

UWAGA:

Należy przypomnieć, że wysokość świadczeń wzrasta od 1 marca każdego roku, a miesiącem gdy nie warto odchodzić na emeryturę, ze względu na niekorzystny sposób ustalania wysokości świadczenia jest czerwiec.

dr Antoni Kolek, Instytut Emerytalny

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Waloryzacja emerytur czeka już tylko na podpis prezydenta

W zasadzie pewny jest już wzrost świadczeń dla emerytów o minimum 70 zł.

Niepotrzebny pośpiech w sprawie OFE

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys na nowo wzniecił dyskusję na temat przyszłości ...

Trzynasta emerytura na razie niezagrożona

Koronawirus na razie nie zatrzyma socjalnych dodatków jak trzynaste świadczenie emerytalne czy 500 plus.