Dwudziestolatku – lepiej pomyśl o emeryturze już dziś

Na jakie emerytury w przyszłości mogą liczyć obecni dwudziestolatkowie? Bliżej im będzie do Gruzina niż mieszkańca Europy Zachodniej.

Minimalna stopa bezrobocia w teorii i brak rąk do pracy w praktyce – to realia, w których pierwsze kroki na polskim rynku pracy stawiają współcześni dwudziestolatkowie. W porównaniu z ich rówieśnikami sprzed dziesięciu lat znajdują się w komfortowej sytuacji, ponieważ są dobrem poszukiwanym przez pracodawców. Mogą przebierać w ofertach, pracę mają bowiem zapewnioną. Jeśli nie wyjdzie w jednym zakładzie pracy, zatrudnienie znajdą w konkurencyjnym – po drugiej stronie ulicy.

Sytuacja na pierwszy rzut oka dla młodych ludzi komfortowa, nie jest taką w istocie. Zapewniona ciągłość zatrudnienia w żaden sposób nie gwarantuje dostatecznej stopy życia w okresie produkcyjnym, co więcej skazuje na wegetację w okresie emerytalnym.

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, polscy emeryci w 2060 roku mogą liczyć na świadczenia odpowiadające 29 % wysokości ostatniego wynagrodzenia brutto (i to już po uwzględnieniu podwyższonego wieku emerytalnego). Dane te należą do najniższych spośród państw UE. Na fakt ten wpływa m.in. kryzys demograficzny, niski przyrost naturalny i emigracja zarobkowa wielu milionów Polaków.

W państwach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnia wysokość emerytury w stosunku do ostatniej pensji wynosi 54,4 %. Najwyższa stopa zastąpienia pensji emeryturą jest w Arabii Saudyjskiej i wynosi 100 %.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Holandia , ze stopą zastąpienia na poziomie 90,4 %. Z krajów europejskich wysoko uplasowała się Dania, której mieszkaniec może liczyć na emeryturę odpowiadającą 78.5% ostatniego wynagrodzenia brutto. Polska w zestawieniu tym uplasowała się poniżej średniej.

Program 500 plus, mimo iż niewątpliwie przyczynił się do poprawy sytuacji ekonomicznej wielu polskich rodzin w zakresie bieżącym, z pewnością nie wpłynie na zwiększenie przyrostu naturalnego w stopniu zapewniającym wypłatę godnych emerytur. Powyższe dane jasno wskazują, że polskiemu emerytowi pod względem statusu ekonomicznego za kilkadziesiąt lat bliżej będzie do Gruzina niż do Holendra, czy Duńczyka.

Gruzja jest obecnie państwem, w którym emerytura wypłacana jest każdemu obywatelowi w jednakowej wysokości, bez względu na profesję wykonywaną w przeszłości i wynosi około 180 lari (niecałe 74 dol., nieco ponad 270 zł ). Rząd gruziński pracuje jednak nad poprawą takiego stanu rzeczy i obecny premier tego kraju Mamuka Bachtadze zapowiedział, że w latach 2019-2022 planowane jest zwiększenie emerytur o ok. 8 dol. rocznie.

Jak na swoje perspektywy emerytalne powinni zareagować młodzi Polacy? Przede wszystkim muszą mieć świadomość, że na opiekę państwa nie ma co liczyć.

Jeżeli nie wezmą losu we własne ręce, będą imali się rozmaitych dorywczych zajęć do samej śmierci lub wegetowali w jesieni życia. Polska to nie Gruzja, gdzie niemal każdy mieszkaniec posiada własny ogródek na wsi, uprawia owoce i warzywa, co pozwala nieco podreperować domowy budżet. Wydaje się, że hasło „umiesz liczyć – licz na siebie” nabiera szczególnego znaczenia dla obecnego pokolenia młodych ludzi w Polsce.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Nowe emerytury będą wyższe, bo żyjemy krócej

Od kwietnia zmieniły się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Statystycznie żyjemy ...

Do kiedy trzeba zapłacić składki KRUS

Ubezpieczeni w KRUS rolnicy opłacają składki kwartalnie. Sprawdzamy terminy wpłat do KRUS w tym ...

Gorąca końcówka roku u brokerów dzięki IKE i IKZE

Indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) pod koniec roku znowu ...