Ile mogą dorobić seniorzy, żeby nie stracić emerytury

Złota rączka może liczyć nawet na 35 zł za godzinę. Opiekowanie się dzieckiem daje 25 zł. Niektórzy emeryci powinni wiedzieć, ile zarobili, aby nie ryzykować zmniejszenia lub nawet zawieszenia świadczenia.

Osoby starsze mogą znaleźć pracę w dowolnej branży i na dowolnym stanowisku. Z danych Personnel Service wynika jednak, że istnieje pula zawodów szczególnie popularnych wśród tej grupy wiekowej.

To m.in. kasjer, stróż nocny, kierowca (przewóz osób), sprzedawca. Zgodnie z danymi na największe zarobki może liczyć tzw. złota rączka, czyli osoba podejmująca się mniejszych i większych napraw lub prac remontowych. W tym zawodzie można liczyć na zarobki od 20 do 35 zł netto za godzinę. Trzeba jednak pamiętać, że wykonywanie takiej pracy wiąże się z założeniem działalności gospodarczej.

– Seniorzy chętnie opiekują się dziećmi, oferują przejazdy osób z wykorzystaniem takich aplikacji jak Uber czy Bolt. Mogą w ten sposób zarobić do 25 zł netto za godzinę – podaje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

– Słabsze zarobki mają stróże nocni i sprzątaczki w biurowcach. Wtedy wynagrodzenie oscyluje wokół kwoty minimalnej i waha się od 12,8 do 14 zł netto – dodaje Inglot.

Słabo opłacane zajęcia to także roznoszenie ulotek, stawki sięgają 12,8–14 zł na godzinę, stanowisko sprzedawcy w piekarni – 12,8–14,3 zł. Nieco więcej można zarobić jako kasjer – 13–14,5 zł, oraz pomoc w małych punktach kulinarnych – do 17 zł za godzinę.

Osoby, które pobierają emerytury lub renty przed wkroczeniem w wiek emerytalny, muszą uważać, aby nie stracić całości lub części świadczenia – zaznacza Personnel Service. Przepisy wyznaczają limity zarobków, które są wyznaczane kwartalnie na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z danymi GUS z kwartału poprzedzającego.

Ile może dorobić emeryt i rencista

Od 1 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. limity wynoszą:

3452,20 zł brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał 2019 r.) – limit, którego przekroczenie wiąże się z obniżeniem świadczenia,

6411,10 zł brutto (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał 2019 r.) – limit, którego przekroczenie wiąże się z zawieszeniem świadczenia.

Przy okazji waloryzacji renty i emerytury ZUS ustala tzw. kwotę maksymalnego zmniejszenia – jest to maksymalna kwota, o jaką może zostać obniżona renta lub emerytura w przypadku przekroczenia przez seniora wspomnianego limitu 70 proc. Jeśli ktoś pobiera wcześniejszą emeryturę, chęć kontynuowania pracy musi każdorazowo zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wraz z prognozą dochodów. Do końca lutego „wcześniejsi” emeryci i renciści muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach w 2019 r.

Anna Cieślak-Wróblewska

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Co to jest PPE

Pracownicze programy emerytalne (PPE) są formą zorganizowanego, grupowego, systematycznego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Składki ...

Zniesienie limitu składek na ZUS zagraża krajowemu rynkowi emerytalnemu

Już dziś podstawowym problemem dla rozwoju krajowego rynku emerytalnego jest wysokie obciążenie wynagrodzeń podatkami ...

Premier chce wpisać prywatność PPK i IKE do Konstytucji RP

Morawiecki w swoim exposé zaproponował zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych ...