Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy w czasie pandemii

A woman with a face mask walks on a street on March 26, 2020 in Warsaw, amid the novel coronavirus pandemic. - Polish government urged citizens to stay at home for a few weeks to limit the spread of the novel coronavirus. (Photo by JANEK SKARZYNSKI / AFP)

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów, osób przewlekle chorych, o obniżonej odporności, zaś przenosić go mogą ludzie, którzy nie wykazują żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby osoby należący do grup ryzyka nie opuszczały domów.

W wielu miastach i miasteczkach trwają akcję pomocowe dla seniorów. Wolontariusze zrobią zakupy, wykupią leki czy wyprowadzą psa na spaceru.

Do akcje włączają się fundację, urzędy miast i miasteczek, harcerze a także mieszkańcy, oferujący swoją pomóc seniorom z sąsiedztwa. Aby uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić lub wysłać maile pod wskazany telefon czy adres. Specjalne ułatwienia dla seniorów wprowadzają sieci handlowe.

Caritas

W ramach akcji – Pomoc dla seniora – Caritas przeznaczył milion złotych. Fundacja zapewnia samotnym i ubogim seniorom pomoc żywnościową,  zaopatrzenie w środki higieniczne i ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki), wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także inne formy pomocy, w zależności od potrzeb – na przykład opiekę psychologiczną. Pomoc organizowana jest na poziomie diecezjalnym gdzie wdrażane są rozwiązania najbardziej odpowiadające miejscowym potrzebom: specjalne dyżury telefoniczne, nabory wolontariuszy, przygotowywanie paczek żywnościowych, bezpośrednie formy dystrybucji pomocy (dowożenie posiłków, zakupy dla seniorów, itp.).

WOŚP

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach akcji Pokojowy Patrol uruchomiła specjalny adres pomagamy@wosp.org.pl, na który wiadomości wysyłać mogą osoby potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach, np. w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnych spraw. Maila można wysłać także w imieniu osoby potrzebującej, np. osoby bliskiej mieszkającej w innym miejscu.

Fundacja Fiducia

Fundacja Fiducia w ramach akcji #CavatinaPomaga wspiera osoby, dla których zwykłe wyjście do sklepu może być obecnie niebezpieczne, finansując zakupy dokonywane dla nich przez wolontariuszy. Akcja pomocowa angażuje pracowników Grupy Cavatina oraz jej partnerów biznesowych i kontrahentów, którzy chcą pełnić rolę wolontariuszy. Każdy z nich może kupić produkty spożywcze, środki czystości oraz inne artykuły pierwszej potrzeby, takie jak leki czy pożywienie dla zwierząt, i podarować je potrzebującym, przekonując tym samym do pozostania w domach. Fundacja zwróci wolontariuszowi koszt takich zakupów. Cavatina Holding przeznaczyła na ten cel 1 mln PLN.

Sieci Handlowe

Sklepy i apteki między 10 a 12 są otwaryę tylko dla seniorów. Inne osoby nie będą mogły wtedy robić zakupów.

Biedronka proponuje, że zostanie łącznikiem pomiędzy seniorami, a osobami, które mogą pomóc im w trakcie zakupów. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić formularz i zostawić w sklepie w specjalnej skrzynce, lub zadzwonić pod numer 22 205 33 00.

Podobne rozwiązanie proponuje Grupa Eurocash. Program „Zakupy dla seniora 60+” ma łączyć wolontariuszy i seniorów, którzy mogą potrzebować pomocy przy dokonywaniu zakupów. Senior zgłasza się na specjalny numer infolinii w danym województwie.

Natomiast w sklepie sieci Kaufland powstały specjalnie oznaczone kasy pierwszeństwa dla osób 65+.

Samochody dla wolontariuszy

W związku z sytuacją spowodowaną przez koronawirusa, firma Panek, udostępnia swoje samochody wolontariuszom w całej Polsce za darmo. Wystarczy, nakręcić film dokumentujący swoje działanie i umieści go w sieci. Każda osoba, która pomaga innych dostanie do 70 zł na dobę do wykorzystania na przejazdy.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Jak będziemy wypłacać środki z PPK – wypłata w ratach

Projekt ustawy o PPK przewiduje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w Pracowniczym Planie Kapitałowym. ...

Ranking IKZE: Gdzie oszczędzać z solidną ulgą podatkową

Najlepsze indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Oferuje je ponad 30 instytucji, więc jest w czym ...

W PPK będzie uczestniczyć kilkanaście TFI

Jak ocenił w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys – w programie Pracowniczych ...