Emerytki z rocznika 1953 dostaną podwyżki. Ustawa podpisana

23.11.2016 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmiescie. Palac Prezydencki. Podpisanie tzw. pierwszej ustawy innowacyjnej, zawierajacej pakiet rozwiˆzan majacych wspierac dzialalnosc innowacyjna i wspolprace miedzy biznesem i nauka. Nz. Andrzej Duda - prezydent RP Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prezydent podpisał nowelizację ustawy zmieniającą niekorzystne przepisy. Będzie można dostać podwyżkę świadczenia.

Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która dotyczy emerytur osób z rocznika 1953. Osoby te – głównie kobiety – przez zmianę przepisów w 2013 r. straciły one prawo do bardzo korzystnego przeliczenia ich wcześniejszej emerytury ze starego systemu na świadczenie liczone już według nowych, kapitałowych zasad.

Wówczas w przepisach zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny. TK uznał, że nowelizacja sprzed lat nie mogła pozbawić tych emerytek prawa do tego przeliczenia. Wezwał także ustawodawcę do niezbędnych zmian w przepisach.

Nowelizacja zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną w oparciu o wniosek złożony przed 2013 r., będą mogły przejść na emeryturę powszechną bez zastosowania niekonstytucyjnego przepisu, nakazującego odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur, pod warunkiem, że wniosek o emeryturę złożą w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Z kolei emeryci urodzeni w 1953 r., którzy przeszli z emerytury wcześniejszej na zwykłą, będą mieli ponownie przeliczoną emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dokona przeliczenia z urzędu, po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Ustawa przewiduje, że za wcześniejsze lata, w których emeryt pobierał zwykłą emeryturę, otrzyma wyrównanie.

Średnia miesięczna podwyżka emerytur ma wynieść 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury średnio 12 786 zł. Skorzysta z tego 62,6 tys. osób. Natomiast osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią po wejściu w życie nowelizacji, otrzymają miesięczną podwyżkę o 1 487 zł. Liczba osób, które – w tym przypadku – skorzystają na zmianie wynosi 11,2 tys.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Wcześniejsza emerytura – komu przysługuje?

Po obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego, które weszło w życie wraz z 1 października 2017 ...

Aegon w końcu dołącza do IGTE

Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne dołączyło do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Obecnie Izba zrzesza wszystkie ...

Warunki przechodzenia na emeryturę 2018

W 2017 roku został obniżony wiek emerytalny. To znaczy, że zasadniczo na emeryturę może ...