IKZE w formie polisy na życie cieszy się największą popularnością (w porównaniu z innymi formami, np. IKZE w TFI, biurze maklerskim). Spośród ponad 600 tys. założonych w Polsce tego typu rachunków te prowadzone przez ubezpieczycieli stanowią ponad 70 proc.
Efekty inwestycyjne
IKZE w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) prześwietlaliśmy tak samo jak IKE w tej formie (przed tygodniem, 10 listopada 2016 r.). Analizowaliśmy stopy zwrotu funduszy w czterech okresach (wzięliśmy pod uwagę fundusze akcji, obligacji, stabilnego wzrostu i pieniężne).
Pod względem wyników najlepiej wypadło PZU. Na kolejnych miejscach znalazły się: Axa Życie i Nationale-Nederlanden.
Dobre wyniki w przeszłości to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są także opłaty. Podobnie jak w TFI, ich wysokość w dużym stopniu zależy od polityki inwestycyjnej danego funduszu: im bardziej agresywna, tym wyższa opłata za zarządzanie.
Mając polisę na życie z UFK, możemy ponosić różne koszty. Dlatego trzeba się bardzo dokładnie zapoznać z umową przed jej podpisaniem. Część instytucji pobiera nie tylko opłatę za zarządzanie funduszem, ale także prowizję administracyjną na rzecz ubezpieczyciela. Do tego często dochodzą inne koszty, np. opłata od składki, opłata za wycofanie pieniędzy w krótkim terminie po podpisaniu umowy. Te firmy, które takich opłat nie mają lub ustaliły je na niskim poziomie, otrzymywały w rankingu punkty.