DFE są prowadzone przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), czyli firmy zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE). Po czterech latach istnienia można powiedzieć, że DFE są ciekawą propozycją inwestycyjną. Są to w zasadzie stosunkowo tanie fundusze o profilu zrównoważonym lub aktywnej alokacji.
Kryteria oceny
Obecnie osiem towarzystw emerytalnych prowadzi DFE. Wszystkie umożliwiają założenie IKZE. Z naszego zestawienia wykluczyliśmy DFE Generali, ponieważ nie prowadzi teraz sprzedaży swoich jednostek.
Oceniając DFE, posłużyliśmy się kryteriami podobnymi do tych, jakie zastosowaliśmy przy IKZE w formie funduszu inwestycyjnego i IKZE w formie polisy na życie z UFK. Wzięliśmy pod uwagę wyniki inwestycyjne w okresie roku, dwóch, trzech i czterech lat (tyle istnieją DFE). Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że ze względu na krótki okres funkcjonowania tych funduszy ocena ich wyników jest trochę przedwczesna. Drugim kryterium były opłaty pobierane przez PTE. Oferty nie ocenialiśmy, ponieważ każde PTE proponuje tylko jeden fundusz.
Skutecznie inwestują
Najwięcej punktów w rankingu DFE zdobył fundusz Nationale-Nederlanden. Na drugim miejscu znalazł się PZU, a na trzecim MetLife. Zwycięzca zgromadził prawie 95 pkt na 100 możliwych. Drugi w kolejności MetLife dostał o połowę mniej.
Wyniki inwestycyjne dobrowolnych funduszy emerytalnych są niezłe. W ciągu ostatniego roku (od października 2015 r. do końca września 2016 r.) średnia stopa zwrotu DFE wyniosła niemal 6 proc. Najlepszy pod tym względem Nationale-Nederlanden zarobił w tym czasie 14 proc., drugi w kolejności PZU – 9 proc., a trzeci Pocztylion – 5 proc.