Wśród indywidualnych kont emerytalnych (IKE) prowadzonych przez ubezpieczycieli najkorzystniej wypadają oferty: Nationale-Nederlanden, PZU Życie i PKO Życie. Najlepsze IKE w formie funduszu inwestycyjnego znajdziemy w KBC TFI, NN Investment Partners TFI oraz Union Investment TFI. Zainteresowani założeniem IKE w dobrowolnym funduszu emerytalnym prowadzonym przez PTE powinni zainteresować się funduszami Nationale-Nederlanden PTE, MetLife PTE oraz PTE PKO. Natomiast najwyżej oprocentowane lokaty w ramach IKE proponują: Bank Millennium, Idea Bank i mBank.
Do wyboru, do koloru
IKE nie jest typowym produktem inwestycyjnym, a jedynie konstrukcją prawną obejmującą bardzo różne formy indywidualnego, dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Indywidualne konta emerytalne możemy zakładać w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI); wtedy pieniądze wpłacamy do oferowanych w ramach IKE funduszy inwestycyjnych. Jeśli wybierzemy IKE w towarzystwie ubezpieczeniowym, będziemy mieli polisę na życie z funduszem kapitałowym (składki będą inwestowane poprzez ten fundusz).
Od czterech lat istnieje też IKE w formie dobrowolnego funduszu emerytalnego (DFE). Fundusze takie prowadzą powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), zarządzające także otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE).
Osoby ceniące pewny zysk, choć niewielki, mogą założyć IKE w banku (w formie lokaty). Można również kupować obligacje oszczędnościowe i deponować je na IKE-Obligacje (konto to otwiera się w oddziałach PKO BP oraz w domu maklerskim tego banku. Kto czuje się na siłach, może samodzielnie inwestować na giełdzie poprzez IKE w formie rachunku maklerskiego.
IKE można założyć w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość wpłaty jest limitowana, a limit dotyczy konkretnego roku; niewykorzystany przepada. Jeśli więc komuś zależy na skorzystaniu z tegorocznego limitu, musi wpłacić pieniądze do końca roku (i otworzyć IKE, jeśli dotąd tego nie zrobił).