1 lutego 2014 r. weszły w życie zmiany przepisów o OFE, w wyniku których przekazywanie składki emerytalnej do OFE stało się dobrowolne – to my decydujemy, czy oszczędzamy w ZUS i OFE, czy tylko w ZUS.
Pierwsza po reformie możliwość zdecydowania o przekazywaniu części składki do OFE miała miejsce między 1 kwietnia a 31 lipca 2014 r. i dotyczyła jedynie członków OFE, którzy mogli złożyć oświadczenie o kontynuacji odprowadzania części przyszłej składki emerytalnej do wybranego przez nich OFE (dotychczasowego lub zmienionego).
Natomiast dopiero, począwszy od okienka transferowego w 2016 r. zarówno członkowie OFE, którzy nie zdecydowali się złożyć ww. oświadczenia w 2014 r., jak i osoby, które nigdy nie były członkami OFE będą mogły złożyć oświadczenie o chęci odprowadzania części przyszłej składki emerytalnej do wybranego OFE. Osoby, które są członkami OFE i złożyły oświadczenie w 2014 r. mogą teraz zmienić decyzję i wyrazić wolę odprowadzania całej składki emerytalnej do ZUS lub podjąć decyzję o zmianie OFE.
W 2016 roku otwiera się drugie okienko transferowe, również w okresie 1 kwietnia-31 lipca. W związku z rosnącą liczbą nieścisłych i wprowadzających w błąd informacji, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w mediach na temat okienek transferowych OFE, warto wyjaśnić czym jest, na czym polega okienko transferowe i jakie korzyści dla ubezpieczonych mogą z niego płynąć:
· Nadzór nad otwartymi funduszami emerytalnymi sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, a decyzja o możliwości przekazywania części składki emerytalnej do wybranego funduszu pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2016 r. wynika z ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych z dn. 6 grudnia 2013 r. (Dz.U. 2013 poz. 1717).