Według rankingu „Rzeczpospolitej" najlepsze IKZE w formie ubezpieczenia na życie z UFK oferuje Generali Życie. Na podium znalazły się też Aviva oraz Nationale-Nederlanden. IKZE w firmie polisy cieszy się największą popularnością (w porównaniu z innymi formami, np. IKZE w TFI, banku, biurze maklerskim). Spośród ponad pół miliona założonych w Polsce IKZE te prowadzone przez ubezpieczycieli stanowią niemal 80 proc.
Jakie rezultaty
IKZE w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) prześwietlaliśmy podobnie jak te prowadzone przez TFI. Analizowaliśmy stopy zwrotu funduszy w czterech okresach (wzięliśmy pod uwagę fundusze akcji, obligacji, stabilnego wzrostu i pieniężne). Pod względem wyników najlepiej wypadła Axa Życie. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: Generali Życie i Aviva.
Dobre wyniki w przeszłości to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są także opłaty. Podobnie jak w TFI ich wysokość w dużym stopniu zależy od polityki inwestycyjnej danego funduszu: im bardziej agresywna, tym wyższa opłata za zarządzanie.
Mając polisę na życie z UFK, możemy ponosić różne koszty. Dlatego trzeba się bardzo dokładnie zapoznać z umową przed jej podpisaniem. Część instytucji pobiera nie tylko opłatę za zarządzanie funduszem, ale także prowizję administracyjną na rzecz ubezpieczyciela. Do tego często dochodzą inne dodatkowe koszty, np. opłata od składki. Te firmy, które takich opłat nie mają lub ustaliły je na niskim poziomie, otrzymywały w rankingu punkty.
Doceniliśmy też szerokość oferty. Skupiliśmy się na takich cechach, jak liczba oferowanych UFK, możliwość lokowania środków za granicą, wbudowany komponent ochronny (polisa nie tylko pozwala inwestować środki poprzez fundusze, ale też zapewnia świadczenie np. w razie śmierci). Najlepiej wypadło tutaj Nationale-Nederlanden, dalej są Generali i Aviva.