Jak liczyliśmy punkty
Na miejsce w rankingu miały wpływ trzy czynniki:
- stopy zwrotu,
- wielkość oferty,
- pobierane opłaty.
KBC zwyciężył głównie dzięki bezapelacyjnie najlepszym wynikom inwestycyjnym osiąganym przez jego fundusze.
Aktualizacja: 10.12.2015 14:34 Publikacja: 10.12.2015 14:34
Najlepsze IKE w TFi
Foto: Rzeczpospolita
Na miejsce w rankingu miały wpływ trzy czynniki:
- stopy zwrotu,
- wielkość oferty,
- pobierane opłaty.
KBC zwyciężył głównie dzięki bezapelacyjnie najlepszym wynikom inwestycyjnym osiąganym przez jego fundusze.
Analizowaliśmy wyniki funduszy z czterech grup (akcji, obligacji, stabilnego wzrostu, pieniężne), dostępnych w ramach oferty IKE. Wzięliśmy pod uwagę cztery okresy: od początku tego roku, ostatnie trzy lata, pięć lat i dziesięć lat. Najlepszy fundusz w danej kategorii dostawał 3 pkt, najsłabszy 0 pkt, a pozostałe – proporcjonalnie do wyników. Łącznie można było uzbierać do 48 pkt. Oprócz KBC w tej kategorii wysoką ocenę uzyskały: MetLife oraz Investors.
Sprawdziliśmy też wielkość oferty poszczególnych TFI. W tej kategorii liczyła się ilość dostępnych funduszy; to czy w ofercie znajdują się fundusze inwestujące za granicą; czy TFI oferuje produkty z gotową strategią inwestycyjną albo ma portfel przygotowany specjalnie pod kątem IKE.
Maksymalnie w tej kategorii można było zdobyć 22 pkt.
Tu bardzo dobrze wypadły: Pioneer, NN Investment Partners i Skarbiec.
Ważnym elementem długoterminowej inwestycji są opłaty pobierane przez instytucje zarządzające naszymi oszczędnościami. Dlatego przywiązywaliśmy dużą wagę do tej kategorii rankingu. Policzyliśmy średnie opłaty pobierane przez TFI za zarządzanie (ustaliliśmy średnią opłatę na podstawie stawek obowiązujących w funduszu akcyjnym, obligacyjnym, stabilnego wzrostu i pieniężnym).
Sprawdziliśmy także, czy dane TFI pobiera opłaty za założenie IKE oraz czy potrąca prowizję od wpłacanych składek.
Łącznie w tej kategorii można było uzyskać 30 pkt. Najkorzystniejsze dla klienta opłaty są w: PKO, NN Investment Partners oraz BGŻ BNP Paribas.
W tabeli prezentujemy stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych z końca września. Wyniki funduszy mających w portfelach akcje są słabe. Niewykluczone, że na koniec roku będą jeszcze gorsze, bo listopad był siódmym z kolei miesiącem spadku indeksu największych spółek na warszawskiej giełdzie.
W długim terminie (dziesięć lat) najlepszymi funduszami pod względem stopy zwrotu okazały się: PZU Papierów Dłużnych Polonez oraz Cardif Bezpieczny. Fundusze te inwestują głównie w papiery dłużne (w tym skarbowe).
Spadki na warszawskiej giełdzie w dużym stopniu są efektem marginalizacji otwartych funduszy emerytalnych. Wpływ na złą sytuację miała także wojna na Ukrainie i sytuacja międzynarodowa (m.in. na Bliskim Wschodzie).
W Polsce inwestycjom giełdowym nie sprzyja zawierucha wokół instytucji finansowych (podatek od banków i ubezpieczycieli, kredyty frankowe) oraz spółek Skarbu Państwa (problemy energetyki, zmiany kadrowe). Do tego dochodzi niekorzystna sytuacja na rynku surowców, co przekłada się na wyniki spółek surowcowych reprezentowanych w WIG20.
Gromadzić kapitał na przyszłą emeryturę można tak naprawdę w dowolnej formie. Jeśli robimy to w ramach IKE, możemy być zwolnieni z odprowadzania 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych (standardowo daninę płacimy od odsetek, od lokaty bankowej czy obligacji, od zysków z akcji czy funduszy inwestycyjnych).
Brak podatku pozwala znacząco zwiększyć finalną wartość inwestycji. W przypadku IKE podatku nie zapłacimy, jeśli podejmiemy pieniądze z konta po ukończeniu 60. roku życia.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
Na miejsce w rankingu miały wpływ trzy czynniki:
Inwestując na giełdzie, można zadbać o to, by w czasie jesieni życia móc spełniać swoje zachcianki bez obaw o finanse.
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny daje w Polsce możliwość korzystania z ulg podatkowych. I na to głównie uwagę zwracają korzystający – wynika z pierwszych badań na ten temat.
W celu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę można korzystać z OFE, PPK, IKE i IKZE. Od ponad roku w naszym kraju istnieje również możliwość przystąpienia do OIPE, które bywa nazywane europejską emeryturą. Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób oszczędzania.
Polska zajęła odległe, nieco gorsze niż przed rokiem, miejsce w rankingu systemów emerytalnych. Nasza ocena to trója. O jej poprawę nie będzie łatwo, bo wśród zaleceń jest m.in. podniesienie wieku emerytalnego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Emerytury w Polsce i w Niemczech różnią się nie tylko wysokością. Inne są też zasady naliczania świadczeń, a także wiek emerytalny. Niemcy są w trakcie jego podnoszenia i już teraz muszą pracować dłużej niż Polacy.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas