Już teraz ich aktywa zmniejszają się bez względu na to czy wypracowują zysk, czy nie.
Konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) będzie szybsze przekazywanie pieniędzy z otwartych funduszy emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach suwaka bezpieczeństwa.
Przypomnijmy: OFE dostają składki od tych członków, jacy zadeklarowali (ok 2,6 mln osób), że nadal chcą oszczędzać na emeryturę w funduszach kapitałowych. Zaś w ramach mechanizmu określanego jaki suwak bezpieczeństwa w miesięcznych ratach przekazują pieniądze Zakładowi za wszystkich ubezpieczonych ( z ponad 16 mln osób, jakie były członkami OFE na początku zeszłego roku), których do emerytury (powszechnego wieku emerytalnego) dzieli dziesięć i mniej lat. To w jakiej wysokości są transze wynika z wieku ubezpieczonego. Im jest starszy tym są wyższe. Prawo stanowi, że na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego ( nie jest przy tym ważne czy ubezpieczony chce pracować, czy otrzymywać emeryturę) wszystkie pieniądze z funduszu emerytalnego mają być przekazane do ZUS.
Jeśli więc przywrócony zostanie poprzedni wiek emerytalny to oznacza, że mechanizm suwaka będzie dotyczył kilku kolejnych roczników kobiet. Np. panie urodzone w 1963 (obecnie 52 lata) i 1964 (obecnie 51 lat) roku według obowiązującego obecnie prawa mają przejść na emeryturę w wieku ponad 63 lat. W ich imieniu fundusze zaczęłyby więc przekazywać składki do ZUS w ramach suwaka za rok i za dwa lata. Jeśli wiek emerytalny kobiet zostanie ustalony dla Pań na 60 lat i stanie się to w przyszłym roku, to suwak zostanie zastosowany dla wszystkich pań członkiń OFE, które urodziły się przed 1966 rokiem. A więc także za urodzone w 1963 i w 1964 roku.
Eksperci Analizy Online zwracają uwagę na to, że otwarte fundusze emerytalne oddają więcej pieniędzy w ramach suwaka bezpieczeństwa niż same uzyskują jako składki.