Suwak bezpieczeństwa powoli zatrzaskuje fundusze

Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego oznacza dla OFE oddawanie znaczenie więcej pieniędzy w ramach suwaka bezpieczeństwa niż obecnie.

Publikacja: 11.11.2015 14:59

Suwak bezpieczeństwa powoli zatrzaskuje fundusze

Foto: Bloomberg

Już teraz ich aktywa zmniejszają się bez względu na to czy wypracowują zysk, czy nie.

Konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) będzie szybsze przekazywanie pieniędzy z otwartych funduszy emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach suwaka bezpieczeństwa.

Przypomnijmy: OFE dostają składki od tych członków, jacy zadeklarowali (ok 2,6 mln osób), że nadal chcą oszczędzać na emeryturę w funduszach kapitałowych. Zaś w ramach mechanizmu określanego jaki suwak bezpieczeństwa w miesięcznych ratach przekazują pieniądze Zakładowi za wszystkich ubezpieczonych ( z ponad 16 mln osób, jakie były członkami OFE na początku zeszłego roku), których do emerytury (powszechnego wieku emerytalnego) dzieli dziesięć i mniej lat. To w jakiej wysokości są transze wynika z wieku ubezpieczonego. Im jest starszy tym są wyższe. Prawo stanowi, że na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego ( nie jest przy tym ważne czy ubezpieczony chce pracować, czy otrzymywać emeryturę) wszystkie pieniądze z funduszu emerytalnego mają być przekazane do ZUS.

Jeśli więc przywrócony zostanie poprzedni wiek emerytalny to oznacza, że mechanizm suwaka będzie dotyczył kilku kolejnych roczników kobiet. Np. panie urodzone w 1963 (obecnie 52 lata) i 1964 (obecnie 51 lat) roku według obowiązującego obecnie prawa mają przejść na emeryturę w wieku ponad 63 lat. W ich imieniu fundusze zaczęłyby więc przekazywać składki do ZUS w ramach suwaka za rok i za dwa lata. Jeśli wiek emerytalny kobiet zostanie ustalony dla Pań na 60 lat i stanie się to w przyszłym roku, to suwak zostanie zastosowany dla wszystkich pań członkiń OFE, które urodziły się przed 1966 rokiem. A więc także za urodzone w 1963 i w 1964 roku.

Eksperci Analizy Online zwracają uwagę na to, że otwarte fundusze emerytalne oddają więcej pieniędzy w ramach suwaka bezpieczeństwa niż same uzyskują jako składki.

W październiku przekazały 325,4 mln zł, a otrzymały 177 mln zł. Od początku roku w ramach suwaka OFE przekazały już 3,4 mld zł. - W tym roku aktywa zgromadzone w OFE zmniejszyły się o prawie 2 mld zł, a od tzw. „wielkiego przelewu" 153 mld zł do ZUS w lutym 2014 roku, o 6,5 mld zł. – wylicza Anna Zalewska, ekspertka Analizy Online.

Portal podał wyniki inwestycyjne OFE za październik. Wszystkie otwarte fundusze emerytalne osiągnęły dodatni wynik. - Wypracowanie zysków było możliwe dzięki poprawie koniunktury na rynku akcji. Pozytywny wynik funduszy emerytalnych to jednak zasługa głównie spółek o średniej i niewielkiej kapitalizacji. – tłumaczy Anna Zalewska.

Najwięcej zyskuje OFE PZU "Złota Jesień" 2,0 proc., dzięki wynikowi (2,6 proc) wypracowanemu w październiku. - Prawdopodobnie wynik został osiągnięty dzięki stosunkowo wysokiemu udziałowi zagranicy w portfelu (na koniec września wynosił on prawie 8 proc.) – dodaje Anna Zalewska.

Analitycy portalu podają, iż po pięciu miesiącach spadku wartości aktywów zgromadzonych w OFE, w październiku wyszły na plus. Wartość środków wzrosła o prawie 2,2 mld zł, czyli o 1,5 proc. do 147,5 mld zł. - To zasługa dodatniego wyniku zarządzania, który szacujemy na ok. 2,3 mld zł. – tłumaczy ekspertka.

Już teraz ich aktywa zmniejszają się bez względu na to czy wypracowują zysk, czy nie.

Konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) będzie szybsze przekazywanie pieniędzy z otwartych funduszy emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach suwaka bezpieczeństwa.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży