Kiedy dziedziczymy składki

Środki zgromadzone na kontach w OFE i na subkontach w ZUS podlegają dziedziczeniu. Warto o tym pamiętać.

Publikacja: 26.10.2015 15:42

Powszechne Towarzystwa Emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych uzgodniły wspólną procedurę i wprowadzają dobre praktyki w zakresie zasad wypłaty środków z OFE po śmierci członka funduszu - tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Do odzyskania jest ponad 2 mld złotych

Zgodnie z prawem, w przypadku śmierci członka OFE, środki zgromadzone na jego rachunku podlegają wypłacie osobom wskazanym lub dziedziczeniu, a wypłata nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie uprawnionego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż przysługują im takie środki, lub nie wie, jak je uzyskać. Szacuje się, że na martwych kontach w OFE może być ponad 2 miliardy złotych.

Zgodnie z przyjętą procedurą dobrych praktyk, Powszechne Towarzystwa Emerytalne po uzyskaniu informacji z ZUS o śmierci członka OFE, zawiadomią osoby uprawnione o możliwości wypłaty środków. Jednocześnie prześlą takim osobom odpowiednie formularze niezbędne do wszczęcia procedury wypłaty oraz poinformują o konieczności przedstawienia dokumentów, które będą stanowiły podstawę do jej dokonania. Chodzi tu w szczególności o akt zgonu członka OFE i jest to rozwiązanie, które ma na celu przyspieszenie i uproszczenie całego procesu wypłaty środków tłumaczy Małgorzata Rusewicz.

Środki na subkoncie w ZUS-ie także podlegają dziedziczeniu

Środki na subkoncie, podobnie jak środki zgromadzone w OFE, są dziedziczone. Jeżeli więc dojdzie np. do śmierci osoby, która miała swoje składki zapisywane na subkoncie, to wszystkie osoby przez nią wskazane dziedziczą te środki. Oznacza to, że jeśli osoba, która ma subkonto w ZUS w chwili śmierci pozostaje w związku małżeńskim to połowa środków zgromadzonych w OFE - na subkoncie zostaje przekazana małżonkowi, na jego rachunek OFE- subkonto w ZUS. Pozostała część środków zgromadzonych na subkoncie przekazywana jest osobom wskazanym przez zmarłego.

Wypłata dokonywana jest bezpośrednio na rzecz tych osób i następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w formie wypłaty w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej – tłumaczy Wojciech Andrusiewcz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Śmierć na emeryturze a dziedziczenie

Do środków mamy też prawo jeśli bliska nam osoba, zmarła po przejściu na emeryturę - ale tu są pewne ograniczenia - zwraca uwagę Wojciech Andrusiewicz. Z tym, że gdy umrzemy jeszcze w okresie 3 lat od osiągnięcia tego wieku, przyjmując np. 67 lat za wiek emerytalny, to będziemy między 67 a 70 rokiem, procedura nie zmieni się. Pieniądze trafią do osoby uprawnionej do nich w ramach złożonej dyspozycji. W przypadku, gdy umrzemy po okresie tych 3 lat, po osiągnięciu wieku emerytalnego, pieniądze zabierze Skarb Państwa.

Informacje na ten temat są dostępne we wszystkich placówkach ZUS-u, i na stronach internetowych. Powszechne Towarzystwa Emerytalne o możliwości dziedziczenia będą nas informować od 1 grudnia listownie - ale też poprzez swoje strony i infolinię.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych uzgodniły wspólną procedurę i wprowadzają dobre praktyki w zakresie zasad wypłaty środków z OFE po śmierci członka funduszu - tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Do odzyskania jest ponad 2 mld złotych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami