Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, powstał w resorcie pracy.

Rządowa propozycja zakłada wypłatę jednorazowego dodatku w wysokości od 100 do 350 zł w zależności od wysokości świadczenia. Autorzy projektu podkreślają jednak, że proponowana wypłata dodatku nie będzie miała wpływu na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych w 2016 r., "która zostanie przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami".

Zgodnie z projektem na dodatek mogłyby liczyć osoby, których wysokość pobieranego świadczenia nie przekracza 2 tys. zł. W ocenie projektodawców proponowana jednorazowa wypłata dodatków - która miałaby nastąpić w marcu 2016 r. - stanowić będzie realne wsparcie dla najuboższych grup emerytów i rencistów, z zachowaniem wartości realnej wszystkich emerytur i rent.

Resort pracy szacuje, że jednorazowy dodatek zostałby wypłacony dla ok. 6,5 mln świadczeniobiorców, w tym dla ponad 60 proc. emerytów i rencistów z FUS. Ponadto dla 100 proc. otrzymujących zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz 100 proc. emerytów i rencistów z KRUS. Rządową propozycję krytykują jednak pracodawcy oceniając m.in. że jednorazowy dodatek stanowiłby wyjątek od ustawowej zasady, że wysokość świadczeń jest podnoszona wyłącznie w celu zachowania ich wartości nabywczej.