Kto najefektywniej pomnaża emerytalny kapitał

Najlepszy w długim terminie jest MetLife. Od lutego 2014 r. na czele wciąż AXA

Aktualizacja: 15.10.2015 06:33 Publikacja: 14.10.2015 22:32

Foto: Rzeczpospolita

Nie jednorazowy sukces, lecz regularne osiąganie dobrych wyników i stałe plasowanie się w czołówce zestawień powinno być cenione najbardziej. Warunki te spełnia MetLife, zwycięzca naszego rankingu. Do niedawna funkcjonował pod nazwą Amplico. Wielokrotnie zajmował najwyższe lokaty w rankingach. W latach 2012–2013 pokonał wszystkich rywali trzykrotnie. W rankingu z kwietnia 2014 r. został zepchnięty z pozycji lidera przez Nordeę. W kolejnych dwóch zestawieniach znajdował się poza podium (w ostatnim na czwartym miejscu).

Teraz MetLife, który zarządza 11,6 mld zł, powraca do dawnej świetności. Z wynikiem ponad 82 pkt jest niekwestionowanym liderem najnowszego zestawienia. Drugi w kolejności Allianz ma o 9 pkt mniej.

MetLife zwyciężył aż w pięciu kategoriach. Jest najlepszy pod względem stóp zwrotu w okresie trzech i dziesięciu lat. Ma także najstabilniejsze wyniki w okresach: trzy, pięć i dziesięć lat.

Regularność w cenie

Na drugim miejscu znajduje się Allianz, który zgromadził łącznie ponad 73 pkt. Oznacza to awans o jedną pozycję w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Fundusz ten bardzo często plasuje się w czołówce. Półtora roku temu był trzeci, powtarzając wynik z października 2013 r. Rok temu spadł poza podium, ale pół roku temu powrócił na trzecie miejsce. Jego aktywa wynoszą 6,5 mld zł.

Allianz osiągnął dobre stopy zwrotu we wszystkich badanych okresach. Poza tym jego jednostki rozrachunkowe charakteryzują się małą zmiennością (dotyczy to zwłaszcza długich okresów), co jest dodatkowym atutem. Za niskie ryzyko w ciągu 15 lat dostał maksymalną liczbę punktów. Fundusz ten niechętnie operuje na światowych giełdach. Udział akcji zagranicznych w jego portfelu należy do najmniejszych wśród wszystkich OFE.

Na trzeciej pozycji znajduje się Nordea. Fundusz ten od kilku lat systematycznie piął się w górę w naszych rankingach. Cztery lata temu został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji. Przed trzema laty zajmował szóste miejsce. W zestawieniu z października 2013 r. był już drugi, by w kolejnej edycji zająć pierwszą pozycję i utrzymać ją rok temu.

Jednak po ustawowych zmianach zaczęło mu się wieść gorzej. Pół roku temu spadł na drugą pozycję. Został wyprzedzony przez fundusz AXA.

Teraz Nordea (zarządza 6,7 mld zł) zdobyła najwyższą notę tylko w jednej kategorii rankingu: osiągnęła najwyższą stopę zwrotu w ciągu pięciu lat. W pozostałych kategoriach wypadła przyzwoicie. Łącznie zgromadziła 69,7 pkt.

W nowych warunkach

W drugim rankingu, obejmującym okres od początku lutego 2014 r. (wymuszone ustawą zmiany w OFE) do końca września 2015 r., najlepiej wypadła AXA. Podobnie było w rankingu zaprezentowanym w marcu tego roku oraz w zestawieniu sprzed roku.

Fundusz ten w ciągu ostatnich 19 miesięcy wypracował najwyższą stopę zwrotu. Jednak nie udało mu się utrzymać stabilności notowań jednostki rozrachunkowej, co wcześniej było istotną zaletą. Pod względem oceny ryzyka inwestycyjnego AXA znalazła się dopiero na siódmym miejscu. Sumaryczny wynik, ponad 85 pkt, pozwolił jednak na zachowanie pozycji lidera.

Drugie miejsce w rankingu obejmującym okres po zmianach w OFE przypadło funduszowi MetLife. Pod względem stopy zwrotu zajął drugą pozycję. Jednocześnie otrzymał stosunkowo wysoką ocenę za bezpieczeństwo inwestycji (czwarte miejsce). Łącznie zgromadził 82 pkt i po raz pierwszy znalazł się na podium krótkoterminowego zestawienia.

Trzecie miejsce, z notą 77,5 pkt, zajął PKO Bankowy, który dobrze się odnalazł w nowej rzeczywistości. Rok temu również był na trzecim miejscu, a w marcu 2015 r. – na drugim. Stosunkowo bezpieczna polityka inwestycyjna i dodatnie stopy zwrotu sprawiają, że fundusz ten utrzymuje się w ścisłej czołówce zestawień przygotowywanych na podstawie wyników osiągniętych od lutego 2014 r.

>Fundusze emerytalne zmuszone do inwestowania w akcje

Ponad półtora roku temu wprowadzono kontrowersyjne zmiany w systemie emerytalnym. Obowiązują one od lutego 2014 r.

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o OFE funduszom zabrano cały portfel obligacji skarbowych i zakazano inwestowania w owe bezpieczne papiery dłużne. Jak twierdzą zarządzający funduszami emerytalnymi, w takiej sytuacji OFE muszą inwestować niemal wyłącznie w akcje. Do dyspozycji mają jeszcze np. obligacje korporacyjne (emitowane przez przedsiębiorstwa) czy komunalne (emitowane przez samorządy), ale ten rynek jest stosunkowo płytki (mało emisji, niewielka płynność papierów); dlatego obligacje nieskarbowe stanowią obecnie zaledwie 5 proc. aktywów OFE. W efekcie portfele funduszy w ponad 80 proc. składają się z akcji spółek giełdowych. Jest to struktura typowa dla klasycznych funduszy akcyjnych. OFE próbują zróżnicować swoje portfele inwestycyjne, odważniej wychodząc na rynki zagraniczne. Jednak ze względu na ryzyko związane z kursami walutowymi proces ten jest powolny.

Uwzględniając wszystkie te zmiany w działalności funduszy emerytalnych, tak jak w dwóch poprzednich edycjach rankingu OFE (opublikowaliśmy je w „Moich Pieniądzach" 16 października 2014 r. i 16 kwietnia 2015 r.), przygotowaliśmy dwa zestawienia.

Pierwsze zawiera ocenę OFE na podstawie wyników uzyskanych w długim terminie, natomiast drugie zestawienie obejmuje tylko rezultaty z ostatnich 20 miesięcy (od lutego 2014 r.).

Nie jednorazowy sukces, lecz regularne osiąganie dobrych wyników i stałe plasowanie się w czołówce zestawień powinno być cenione najbardziej. Warunki te spełnia MetLife, zwycięzca naszego rankingu. Do niedawna funkcjonował pod nazwą Amplico. Wielokrotnie zajmował najwyższe lokaty w rankingach. W latach 2012–2013 pokonał wszystkich rywali trzykrotnie. W rankingu z kwietnia 2014 r. został zepchnięty z pozycji lidera przez Nordeę. W kolejnych dwóch zestawieniach znajdował się poza podium (w ostatnim na czwartym miejscu).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami