Powrót do poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego: 60 lat dla pań i 65 dla mężczyzn ma wpływ na różne rozwiązania w ubezpieczeniach emerytalnych.
Po pierwsze konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego jest likwidacja częściowej emerytury. W uzasadnieniu do noweli prezydenckiej napisano, że ze względu na przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego „emerytura częściowa traci sens."
Emeryturę częściową wprowadzono w 2012 roku przy wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego do 67 lat. Na razie korzystają z niej nieliczni mężczyźni , bo jest to świadczenie przeznaczone dla 62 - letnich kobiet i 65 - letnich mężczyzn. Ważne przy tym by panie miały 35 – letni staż ubezpieczeniowym, a panowie 40 – letni. Emerytura częściowa to połowa emerytury.
Nie wiadomo czy i kiedy propozycje emerytalne prezydenta Andrzeja Dudy zostaną uchwalone, ale na razie z prawa tego mogą korzystać tylko mężczyźni. Pierwszymi kobietami, które mogą ubiegać się o emeryturę częściową - po osiągnięciu wieku 62 lat, a przed osiągnięciem ustalonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wynoszącego 62 lata i 1 miesiąc - są kobiety urodzone w I kwartale 1959 r.
Drugą konsekwencją prezydenckiej propozycji przywrócenia poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego jest przywrócenie istniejących do 2014 roku uprawnień związanych z gwarancją minimalnego świadczenia dla kobiet. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to prawo do minimalnej emerytury (gwarantowanej przez państwo) będą miały panie z 20 letnim stażem ubezpieczeniowym i panowie z 25 – letnim stażem ubezpieczeniowym. Przestanie obowiązywać stopniowe wydłużanie stażu ubezpieczeniowego dla pań do 25 lat. ( w tym roku prawo do minimalnej emerytury mają panie z 21 – letnim stażem ubezpieczeniowym)