Emerytury częściowe do likwidacji

Prezydent proponuje nie tylko wcześniejsze przejście na emeryturę, ale także skraca dla kobiet staż potrzebny do otrzymania świadczenia minimalnego. Chce likwidacji emerytur częściowych.

Publikacja: 23.09.2015 13:04

Emerytury częściowe do likwidacji

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak

Powrót do poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego: 60 lat dla pań i 65 dla mężczyzn ma wpływ na różne rozwiązania w ubezpieczeniach emerytalnych.

Po pierwsze konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego jest likwidacja częściowej emerytury. W uzasadnieniu do noweli prezydenckiej napisano, że ze względu na przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego „emerytura częściowa traci sens."

Emeryturę częściową wprowadzono w 2012 roku przy wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego do 67 lat. Na razie korzystają z niej nieliczni mężczyźni , bo jest to świadczenie przeznaczone dla 62 - letnich kobiet i 65 - letnich mężczyzn. Ważne przy tym by panie miały 35 – letni staż ubezpieczeniowym, a panowie 40 – letni. Emerytura częściowa to połowa emerytury.

Nie wiadomo czy i kiedy propozycje emerytalne prezydenta Andrzeja Dudy zostaną uchwalone, ale na razie z prawa tego mogą korzystać tylko mężczyźni. Pierwszymi kobietami, które mogą ubiegać się o emeryturę częściową - po osiągnięciu wieku 62 lat, a przed osiągnięciem ustalonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wynoszącego 62 lata i 1 miesiąc - są kobiety urodzone w I kwartale 1959 r.

Drugą konsekwencją prezydenckiej propozycji przywrócenia poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego jest przywrócenie istniejących do 2014 roku uprawnień związanych z gwarancją minimalnego świadczenia dla kobiet. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to prawo do minimalnej emerytury (gwarantowanej przez państwo) będą miały panie z 20 letnim stażem ubezpieczeniowym i panowie z 25 – letnim stażem ubezpieczeniowym. Przestanie obowiązywać stopniowe wydłużanie stażu ubezpieczeniowego dla pań do 25 lat. ( w tym roku prawo do minimalnej emerytury mają panie z 21 – letnim stażem ubezpieczeniowym)

Emerytura minimalna to gwarantowane przez państwo świadczenie przeznaczone dla ubezpieczonych z odpowiednim stażem ubezpieczeniowym. Prawo do niej mają osoby, które kończą karierą zawodową w powszechnym wieku emerytalnym, nie wcześniej. Jeśli nie mają odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego mogą dostać niższe świadczenie. W tym roku wynosi 880,45 zł brutto. Niższe emerytury ma ok 4 proc. świadczeniodawców w ZUS.

Po trzecie: w projekcie znajdują się rozwiązania dla poszczególnych grup zawodowych. Przywrócone ma zostać stałe prawo do wcześniejszego kończenia służby przez prokuratorów dla kobiet w wieku 55 lat i 60-letnich mężczyzn, pod warunkiem, że mają 25-cio letni (panie) lub 30 – letni (panowie) okres służby.

Stałe (bez ograniczeń czasowych) ma być też prawo rolników do otrzymania emerytury jeśli zdecydują się w wieku 55 lat (panie) lub 60 lat (panowie) prowadzić gospodarstwo rolne i mają 30 – letni staż ubezpieczeniowy.

aft

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami