Każda z partii politycznych proponuje zmiany w systemie emerytalnym. Najbardziej radykalne mają małe partie (zniesienie obowiązku ubezpieczeń społecznych dla zaczynających pracę – partia KORWiN czy wprowadzenie emerytur obywatelskich - Ruch Palikota. Pomysły większych ugrupowań nie są tak fundamentalne, ale mogą w finanse systemu wprowadzić sporo zamieniania. Tak wynika z ankiety, jaką przeprowadziliśmy wśród ugrupowań politycznych.
Godna minimalna emerytura - to określenie pojawia się zarówno w informacjach PiS, jak PO, Polski Razem, PSL i SLD. Wszystkie te ugrupowania zamierzają wpłynąć na podniesienie minimalnych świadczeń. Albo ma być to wzrost skokowy, albo systematyczny – przez zmianę sposobu waloryzacji na kwotową (przynajmniej dla najniższych świadczeń). PiS chce zmian w opodatkowania emerytur: najniższe świadczenia mają być zwolnione z podatku PiT, a w przypadku wszystkim ma być wprowadzona wyższa kwota wolna od podatku. - Raczej przypomina bardziej świadczenie socjalne, którego wysokość powinna zapewnić emerytowi godziwe warunki życia. – tłumaczy Krystyna Mrzygłowska, posłanka PO. Konkretna jest propozycja SLD: - Proponujemy, aby najniższą emeryturę podnieść o 200,00 zł do 1080,46 zł (złożyliśmy w tej sprawie projekt ustawy). W przyszłości ważne jest także to, aby minimalna emeryta nie była niższa od minimum socjalnego. – tłumaczy posłanka Anna Bańkowska.
Najniższe świadczenia pobiera ok 4 proc. emerytów, cztery razy częściej są to kobiety niż mężczyźni.
67 lat jako powszechny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest coraz bardziej osierocony. Coraz mniej bronią go ci, którzy optowali za jego wprowadzeniem. Najczęściej na pytanie: kiedy powinniśmy kończyć karierę zawodową pojawiają się dwa określenia. Powinien być ustalony minimalny wiek emerytalny (wcześniejszy niż 67 lat), powiązany ze stażem pracy. I nawet eksperci ugrupowań prawicowych dodają, że być może przejście na emeryturę w tym wieku oznaczałoby otrzymanie częściowego, a nie całkowitego świadczenia.
Stanisław Szwed, poseł PiS uważa, że ustawowym wiekiem emerytalnym powinno być 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ale natychmiast dodał, że: - Potrzebna jest spokojna debata o tym, czy osoby wcześniej kończące karierę zawodowa dostałyby pełne świadczenie, czy jego część, jak w przypadku emerytur częściowych.