Polska się starzeje

Polska należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W tym roku około 15,3 proc. mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lub więcej lat.

Publikacja: 24.04.2015 11:13

Polska się starzeje

Foto: Flickr

W ten sposób już dziś klasyfikujemy się wśród narodów starych, a za 15 lat odsetek seniorów wzrośnie według prognoz aż do 22,1 proc. - wynika z raportu agencji Moody’s Investors Service. Właściwe dostosowanie się do zmian w strukturze ludności staje się koniecznością – i to z wielu powodów. Coraz więcej osób będzie korzystało z ośrodków opieki, a część z nich – mimo, że pozostanie w domach – nadal nie obejdzie się bez dodatkowej pomocy wykwalifikowanych pracowników.

Rośnie rzesza staruszków

Ostatnia prognoza demograficzna Polski do 2050 roku, którą przedstawił Główny Urząd Statystyczny rozwiewa wszelkie wątpliwości – będziemy musieli się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, jakim będzie utrzymanie rosnącej rzeszy emerytów. Aktualnie sytuacja wygląda następująco: 24,5 mln obywateli, czyli niemal 64 proc. społeczeństwa, to osoby w wieku produkcyjnym, których statystycy określili w przedziale od 18 roku życia do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ci ludzie muszą dziś utrzymać niemal 7 mln osób w wieku poprodukcyjnym (powyżej wieku emerytalnego), którzy stanowią 18 proc. społeczeństwa. To oznacza, że na jednego emeryta teoretycznie pracuje 3,5 pracownika. Według GUS przy obecnych trendach, w 2050 roku ta relacja będzie znacznie gorsza: produkujących będzie tylko 56 proc., natomiast emerytów - niemal 30 proc. Jednego emeryta będzie więc utrzymywać 1,9 pracownika.

Rodzi się nowy zawód

Tym problemem zainteresowała się też Polska Izba Gospodarcza Czystości, która dąży do wdrożenia na rynek nowego zawodu – opiekuna osób niesamodzielnych. Zdaniem Izby nowa profesja to wielka szansa na to, by obecne i przyszłe pokolenia Polaków sprostały jednemu z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych naszego kraju.

Umiejętności pracownika zatrudnionego w charakterze opiekuna osób niesamodzielnych pozwoliłyby na profesjonalną pomoc nie tylko seniorom, którzy często – z uwagi na ograniczoną możliwość poruszania się lub niesprawność intelektualną – mają problem z wykonywaniem codziennych czynności. Popularyzacja nowego zawodu zwiększyłaby także poziom wsparcia dla osób niepełnosprawnych – od dłuższego czasu problem ludzi po wypadkach lub posiadających trwałe uszkodzenia ciała nie został rozwiązany. Wciąż na rynku brakuje specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje i którzy są w stanie zapewnić pacjentom wysokiej jakości wsparcie przedmedyczne i opiekę pourazową.

- Ten nowy zawód  istotnie zwiększa wiarygodność usług świadczonych na rzecz najbardziej potrzebujących. Każdy opiekun przechodzi kursy szkoleniowe z najbardziej pożądanych dziedzin, m.in.: psychologii, opieki przedmedycznej, dietetyki i gotowania oraz utrzymania czystości. W ten sposób możemy być pewni, że seniorom czy osobom niepełnosprawnym zostanie udzielona w pełni profesjonalna pomoc i nie będziemy obawiać się, czy osoby – często zatrudnianie bez umowy – poradzą sobie z tak odpowiedzialnymi zadaniami - uważa prof. Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jacek P. Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

- Korzystanie z usług wykwalifikowanych opiekunów wyeliminuje także zjawiska patologiczne, w tym kradzieże, jakie niestety mają nadal miejsce w domach seniorów. Co więcej zmniejszy się szara strefa zatrudnienia, co doprowadzi do spadku bezrobocia oraz zwiększenia wpływów z tytułu podatków do budżetu państwa. Pozytywne skutki wprowadzania nowego zawodu odczuje – w sposób pośredni bądź bezpośredni – bardzo wielu Polaków – dodaje Męcina.

Potrzebne wsparcie państwa

Szacowana liczba osób, które mogą znaleźć zatrudnienie jako opiekun osób niesamodzielnych, to w tej chwili – zdaniem branżowych specjalistów – około kilkadziesiąt tysięcy Polaków. W przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu spowodowanego dynamicznym starzeniem się społeczeństwa. Eksperci podkreślają jednocześnie, że zawód ten może wpłynąć wymiernie na standard życia potrzebujących tylko przy odpowiednim wsparciu Ministerstwa Pracy. Podwyższenie poziomu umiejętności pracowników odpowiedzialnych za wsparcie seniorów i niepełnosprawnych nastąpi ich zdaniem wtedy, gdy zostaną uruchomione programy pozwalające na sukcesywne wdrożenie profesji w życie. Za przykład podają ulgi w podatkach w pierwszych latach prowadzenia tego typu działalności.

- Nie ma wątpliwości, że instytucje państwowe muszą aktywne wspierać i promować nowy zawód. Powinny to robić zarówno wśród pracowników, którzy do tej pory byli odpowiedzialni za pomoc osobom niesamodzielnym, jak i w odniesieniu do potencjalnych nowych specjalistów - podkreśla Jolanta Sergot-Kowalska, ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości, biegły sądowy.

- Mimo, że jest to na pierwszy rzut oka inwestycja w przyszłość, to przy właściwym wdrażaniu projektu jest szansa, że korzyści z wprowadzenia profesji odczujemy bardzo szybko. Mowa tu o pozytywnych aspektach społecznych w postaci profesjonalizacji usług na rzecz seniorów i niepełnosprawnych oraz ekonomicznych, czyli dodatkowego zastrzyku gotówki w budżecie państwa i gospodarstwach domowych – dodaje Sergot-Kowalska.

Obecnie Polska Izba Gospodarcza Czystości prowadzi pilotażowy program wdrażania zawodu opiekuna osób niesamodzielnych.

W ten sposób już dziś klasyfikujemy się wśród narodów starych, a za 15 lat odsetek seniorów wzrośnie według prognoz aż do 22,1 proc. - wynika z raportu agencji Moody’s Investors Service. Właściwe dostosowanie się do zmian w strukturze ludności staje się koniecznością – i to z wielu powodów. Coraz więcej osób będzie korzystało z ośrodków opieki, a część z nich – mimo, że pozostanie w domach – nadal nie obejdzie się bez dodatkowej pomocy wykwalifikowanych pracowników.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami