OFE przebierają w debiutantach

Na koniec 2014 r. wszystkie OFE miały akcje o wartości 123,9 mld zł, czyli o 1,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Sprawdzamy, które spółki cieszyły się wzięciem funduszy.

Publikacja: 21.01.2015 08:40

OFE przebierają w debiutantach

Foto: Bloomberg

Otwarte fundusze emerytalne mimo drastycznych zmian, które przeprowadził w ubiegłym roku rząd, pozostają ważnym graczem na warszawskiej giełdzie. Wspólnie z Analizami Online prześledziliśmy portfele OFE, żeby sprawdzić, w które spółki najchętniej angażowały się fundusze w 2014 r.

Z wyliczeń wynika, że OFE brały udział w zeszłorocznych ofertach publicznych akcji wybranych firm. Pod względem udziału w kapitale najbardziej zaangażowały się w producenta aluminiowych stopów odlewniczych Alumetal (wartość IPO wyniosła ok. 293 mln zł). Obecnie OFE posiadają nieco ponad 30 proc. wszystkich akcji tej spółki.

Fundusze wzięły także czynny udział w kwietniowym IPO Prime Car Management (wartość oferty blisko 210 mln zł). Mają prawie 21 proc. kapitału jednego z liderów polskiego rynku leasingu pod względem wielkości floty. Zdaniem analityków zainteresowanie akcjami danej spółki ze strony OFE to pozytywny symptom. – Ulubieńcy OFE to zazwyczaj firmy o bardzo wysokich standardach zarządzania i corporate governance, płacące dywidendy. OFE są z założenia inwestorami długoterminowymi, ceniącymi zdrowe biznesy – uważa Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM.

Zdaniem Adama Goli, wiceprezesa Pocztylion-Arka PTE, ten rok będzie jednak dla OFE bardzo trudny. – OFE mogą chętniej inwestować w spółki małe i średnie, które dają szansę na bardziej dynamiczny wzrost – uważa. Firmą z tego segmentu rynku, w której zaangażowanie funduszy emerytalnych istotnie wzrosło w 2014 r., jest m.in. Bumech. Blisko 38 proc. (przyrost o 28,5 pkt proc.) akcji tej spółki świadczącej usługi dla górnictwa znajduje się już poprzez OFE w rękach przyszłych emerytów.

Mniejsza aktywność

Zmiany wprowadzone w otwartych funduszach emerytalnych sprawiły, że aktywność OFE na rynku akcyjnym znacząco spadła w 2014 roku. Według naszych wyliczeń saldo zakupów przez fundusze walorów spółek giełdowych (w tym zagranicznych) od stycznia do końca grudnia wyniosło 2,2 mld zł. Rok wcześniej było to niemal 18 mld zł. Ponieważ OFE w

Przeczytaj rozmowę z Adamem Golą, wiceprezesem Arka-Pocztylion PTE

głównej mierze inwestują w akcje notowane na warszawskim parkiecie, ten spadek odbija się właśnie na krajowym rynku. Nasze wyliczenia wskazują, że fundusze kupiły tylko o nieco ponad 0,7 mld zł więcej akcji notowanych na rynku polskim, niż sprzedały. Dla porównania zakupy netto akcji krajowych w 2013 roku wyniosły niemal 16 mld zł na plusie.

W co inwestowały OFE?

Z punktu widzenia przeciętnego inwestora jedna z kluczowych statystyk to wzrost zaangażowania funduszy emerytalnych w kapitale danej firmy – taka informacja zazwyczaj jest traktowana jako byczy sygnał dla pozostałych graczy. Z wyliczeń Analiz Online wynika, że w 2014 roku transakcje powodujące największą zmianę w udziale OFE w akcjonariacie dotyczyły Alumentalu. Akcje zeszłorocznego debiutanta cieszyły się sporym wzięciem zarządzających, o czym świadczy aż 30,29-procentowy udział OFE w kapitale producenta aluminiowych stopów odlewniczych. Alumental pojawił się na giełdzie w lipcu przy cenie z oferty wynoszącej 35 zł. Obecnie akcje są wyceniane na ponad 44 zł, czyli dały zarobić ponad 25 proc.

Drugie miejsce na podium – pod względem przyrostu OFE w kapitale – należy do Bumechu (wzrost z 9,23 proc. do 37,79 proc.). Patrząc na notowania akcji spółki świadczącej usługi dla górnictwa (branża maszynowa), nie widać oznak odwrócenia długoterminowego trendu spadkowego. Od początku stycznia papiery straciły 28 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy już ponad 70 proc.

Pożądani debiutanci

W zeszłym roku – oprócz wspomnianego wcześniej Alumentalu – odbyło się kilka ofert publicznych, w których fundusze emerytalne uczestniczyły lub akumulowały akcje już po debiucie. Na koniec minionego roku OFE miały znaczny udział w kapitale chociażby Prime Car Management (20,94 proc.). Jak na razie spółka spłaca dług wdzięczności – od dnia debiutu akcje zdrożały bowiem o 10 proc.

Pozostali nowicjusze, którzy w zeszłym roku przypadli do gustu zarządzającym, to Polwax (zaangażowanie OFE wynosi 13,89 proc.), MFO (9,05 proc.) oraz Vistal (8,1 proc.). Biorąc pod uwagę wybory dokonane przez OFE, można oczekiwać, że ciekawe perspektywy mają przed sobą dwa fundusze inwestycyjne, które w 2014 r. zadebiutowały na giełdzie. Na koniec roku w rękach OFE znajdowało się 12,09 proc. akcji Altus TFI oraz 9,06 proc. papierów Skarbiec Holding. Jak na razie notowania akcji obydwu spółek nie zachwycają. Od dnia debiutu Altus stracił 4 proc., a Skarbiec jest na zero.

Warto śledzić ruchy OFE

Zdaniem analityków zainteresowanie akcjami danej spółki ze strony OFE to pozytywny symptom. Uważają, że informacja o rosnącym udziale funduszy w akcjonariacie może stanowić podstawy do tego, aby bliżej przyjrzeć się danej firmie.

– Ulubieńcy OFE to zazwyczaj spółki o bardzo wysokich standardach zarządzania i corporate governance, płacące dywidendy. OFE są z założenia inwestorami długoterminowymi, którzy cenią zdrowe biznesy. Biorąc to pod uwagę, spółki, w których akcjonariacie OFE mają duży udział, mogą być godne uwagi. Obecność funduszy w firmie to pozytywny sygnał dla pozostałych graczy – przekonuje Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM.

W podobnym tonie wypowiada się Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers. – Pamiętajmy, że fundusze są inwestorami długoterminowymi, które interesują się spółkami o dobrych perspektywach biznesowych – mówi analityk Raiffeisen Brokers.

Trzej giganci z WIG20

Analizując strukturę portfeli OFE, nie sposób pominąć ich zaangażowania w akcje blue chips. Na koniec 2014 roku udział spółek z WIG20 w aktywach OFE zwiększył się do około 46 proc. z wcześniejszych niecałych 24 proc. – wyliczyły Analizy Online. Ale to nie efekt zakupów. Tak duży skok wynika z umorzenia obligacji skarbowych, które posiadały OFE. Fundusze zostały do tego zmuszone nową ustawą.

Trzy spółki stanowiące największą wagę w portfelach OFE to: Orlen, PKO BP oraz PZU. Łącznie akcje wymienionych podmiotów stanowiły aż 22 proc. całości aktywów OFE na koniec 2014 r.

Okres zmian

OFE nadal pozostają bardzo ważnym elementem rynku kapitałowego. Jednak przekazanie przez OFE do ZUS na początku lutego zeszłego roku części aktywów, głównie w postaci obligacji skarbowych, diametralnie zmieniło strukturę ich lokat. Obecnie w aktywach przeważają akcje, których udział wyniósł na koniec 2014 roku 82,8 proc., w porównaniu z 41,6 proc. rok wcześniej. Udział akcji spółek krajowych w aktywach OFE powiększył się z 38,5 proc. na koniec 2013 r. do 76 proc. rok później – wynika z wyliczeń Analiz Online. – Najnowsze statystyki potwierdzają nasze dotychczasowe przypuszczenia. W praktyce OFE przekształciły się w fundusze akcyjne – zauważa Marcin Materna. – Z perspektywy czasu widać, że nie zrealizował się czarny scenariusz zakładający wyprzedaż akcji przez OFE. Apetyt na ryzyko wśród pozostałych grup inwestorów jest jednak nadal ograniczony. Nawet jeżeli fundusze emerytalne trzymają akcje, to pozostali boją się kupować, ponieważ obawiają się podaży ze strony OFE – w taki sposób powstaje samospełniająca się przepowiednia – mówi Andrzej Lis, zarządzający Altus TFI.

Otwarte fundusze emerytalne mimo drastycznych zmian, które przeprowadził w ubiegłym roku rząd, pozostają ważnym graczem na warszawskiej giełdzie. Wspólnie z Analizami Online prześledziliśmy portfele OFE, żeby sprawdzić, w które spółki najchętniej angażowały się fundusze w 2014 r.

Z wyliczeń wynika, że OFE brały udział w zeszłorocznych ofertach publicznych akcji wybranych firm. Pod względem udziału w kapitale najbardziej zaangażowały się w producenta aluminiowych stopów odlewniczych Alumetal (wartość IPO wyniosła ok. 293 mln zł). Obecnie OFE posiadają nieco ponad 30 proc. wszystkich akcji tej spółki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora