Chociaż o wprowadzonym w listopadzie mechanizmie suwaka pisaliśmy już wiele razy, z listów, które dostajemy od czytelników, wynika, że wciąż nie wszyscy rozumieją zasady jego działania.
W OFE realne pieniądze
Każdy pracownik musi część zarobionych pieniędzy oddawać do systemu emerytalnego w formie składki. Część składki może trafiać do otwartego funduszu emerytalnego. Środki te są inwestowane w akcje notowane na warszawskiej giełdzie, na giełdach zagranicznych, a także w papiery emitowane przez przedsiębiorstwa czy banki, w listy zastawne (nie mogą już być inwestowane w obligacje skarbowe).
Każdy, kto wpłaca pieniądze do OFE, staje się niejako udziałowcem portfela inwestycyjnego funduszu. Udział ten wyrażany jest w przydzielonych klientom jednostkach rozrachunkowych. Ich wartość jest ustalana na podstawie wyceny całego portfela funduszu emerytalnego.
Umorzenie jednostek
Gdy do emerytury zostaje nam tylko dziesięć lat, wchodzimy w mechanizm suwaka. Od tej chwili nasze składki (nawet jeśli zdecydowaliśmy się pozostać w OFE) płyną już wyłącznie do ZUS.
Ponadto środki zgromadzone przez nas do tej pory w OFE są stopniowo, co miesiąc, przenoszone do ZUS. Pierwsza rata będzie wynosiła 1/120 (dziesięć lat to 120 miesięcy do emerytury) naszych oszczędności. W kolejnym miesiącu będzie to 1/119 itd.