25 mld zł na przywileje branżowe

Ponad jedenaście miliardów złotych kosztowały emerytury osób, które nie płacą składek ubezpieczeniowych w zeszłym roku.

Publikacja: 18.12.2014 15:23

25 mld zł na przywileje branżowe

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Kolejnych trzynaście miliardów podatnicy dołożyli do emerytur rolników indywidualnych, którzy płacą minimalne składki.

Ponad jedenaście miliardów złotych to nie tylko obciążenie dla podatników, ale także spora część budżetów trzech resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Tyle kosztowały emerytury dla nieco ponad 280 tysięcy osób. Tak wynika z informacji, jakie właśnie przedstawił GUS.

- Resortowe systemy emerytalne to wciąż nie zburzone bastiony socjalizmu. Uprawnieni do tych świadczeń, czyli mundurowi i sędziowie, nie płacą składek emerytalnych. Ich emerytury są w pełni finansowane z naszych podatków. – przypomina Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku SA i dodaje: - To obciążenie jest znaczące: w ubiegłym roku każdy Polak pracujący w systemie pozarolniczym dopłacił do emerytur resortowych średnio ponad 800 zł.

Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku przeciętnie emerytury pobierało ponad 5,2 mln osób (oprócz KRUS). W tym 111,0 tys. emerytów to byli wojskowi, 145,9 tys. to osoby związane z MSW i ponad 23 tys. to wywodzące się z aparatu sprawiedliwości.

Wiktor Wojciechowski zwraca uwagę na dodatkowe zjawisko: - Nie dość, że sami odkładamy na przyszła emeryturę, to jeszcze płaca podatki zrzucamy się na emerytury równiejszych od nas. W 2013 r. emerytury wypłacane przez MON, MSW czy MS były średnio o ponad 60 proc. wyższe od emerytur z ZUS. Co więcej, dane pokazują, że liczba emerytów resortowych rośnie szybciej od liczby emerytów w ZUS.

Z danych GUS wynika, iż najszybciej wydatki na emerytury podniosły się w MS o 10,2 proc. W MSW było to - 9,3 proc., a w MON o 7 proc. Wysokość przeciętnej emerytury w resortach w 2013 r. wyniosła: 3,3 tys. zł w MON; w MSW - 3,2 tys. zł oraz 3,5 tys. zł w MS. Warto przy tym przypomnieć, że z ZUS wydano w zeszłym roku na emerytury dla ponad 4,9 milionów ludzi 117, 4 mld zł – o 5,3 proc. więcej niż dwa lata temu.

- Pomimo ostatnich zmian, które przewidują, że mundurowi będą nabywać prawo do emerytur w wysokości 75 proc. ostatnich wynagrodzeń dopiero po 25 latach, a nie jak było dotychczas po 15 latach, ten system jest bardzo hojny, a przez to bardzo niesprawiedliwy. – uważa Wiktor Wojciechowski i dodaje: - Dla porównania, właściciel warsztatu czy sprzedawca będzie musiał pracować ok 40 lat, aby wypracować emeryturę na poziomie ok. 40 proc. ostatniej płacy. – Jego zdaniem to pokazuje, że system emerytalny mundurowych wymaga dalszych, bardziej odważnych zmian.

Dodatkowo ok. 13 mld zł kosztowały w zeszłym roku dotacje do emerytur rolniczych. Dostawało je niespełna milion emerytowanych rolników. Ich świadczenia są jednak trzy razy niższe niż służb mundurowych.

Rząd zmienił zasady płacenia składek od osób utrzymujących się z umów zleceń. Od 2016 roku składki ubezpieczeniowe będą opłacane od wszystkich umów zleceń zawartych w ciągu miesiąca do kwoty najniższego wynagrodzenia. Ma to zwiększyć dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o ok. pół miliona zł. Choć ekonomiści od lat uważają, że przywileje branżowe powinny być zlikwidowane, to jednak politycy nie przeprowadzają tej zmiany.

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A. wyliczył niedawno na łamach mojaemerytura.rp.pl działania, które mogą przywrócić stabilność systemu emerytalnego. Na pierwszym miejscy postawił ograniczenie systemów branżowych.

- Zmiany w systemie emerytalnym w górnictwie powinny być przeprowadzone razem z programem restrukturyzującym zatrudnienie. W przypadku sędziów, prokuratorów i służb mundurowych emerytury powinny zależeć od tego ile zapłacono składek. Oznacza to likwidację budżetowego systemu zabezpieczenia społecznego. Rolnictwo zaś należy włączyć do powszechnych systemów: podatkowego i ubezpieczeniowego. – tłumaczył Jakub Borowski. Poza tym zdaniem ekonomisty potrzebne są zmiany zasad waloryzacji, urealnienie sposobu obliczania i wypłacania rent w porównaniu do emerytur, zmniejszenie liczby umów śmieciowych i otwarcie się na migrację. Przyznaje jednak, że taki program można zrealizować już po wyborach parlamentarnych.

Kolejnych trzynaście miliardów podatnicy dołożyli do emerytur rolników indywidualnych, którzy płacą minimalne składki.

Ponad jedenaście miliardów złotych to nie tylko obciążenie dla podatników, ale także spora część budżetów trzech resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Tyle kosztowały emerytury dla nieco ponad 280 tysięcy osób. Tak wynika z informacji, jakie właśnie przedstawił GUS.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?