Do 4 marca 2015 r. stołeczny sąd odroczył w środę posiedzenie dotyczące dopuszczalności pozwu zbiorowego przeciw Skarbowi Państwa, ZUS i towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE. Zdaniem powodów reforma ta doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.
Jak poinformował reprezentujący grupę powodów mec. Paweł Kowalczyk, do pozwu przystąpiły 52 osoby. Pozew w czerwcu trafił do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie.
W środę sąd rozpoczął - na razie wstępne - badanie tego pozwu. Sąd postanowił m.in. oddalić wniosek dotyczący złożenia przez powodów kaucji na zabezpieczenie kosztów ewentualnego procesu. Ze względu na konieczność pisemnego odniesienia się pozwanych do dokonanych przed kilkoma dniami przez powodów modyfikacji w treści pozwu, sąd odroczył posiedzenie do 4 marca.
- Roszczenie dotyczy ustalenia nieważności dwóch czynności prawnych: umorzenia jednostek i przeniesienia środków na rachunki w ZUS. Ponadto żądamy ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa w związku z wykonaniem tych czynności - mówił mec. Kowalczyk.
Jak wyjaśnił, powodowie wychodzą z założenia, że Otwarte Fundusze Emerytalne dysponowały środkami obywateli na zasadzie powiernictwa". "Skoro udziały umorzono i środki przekazano do ZUS, to naszym zdaniem doszło do naruszenia konstytucyjnego prawa własności" - dodał. Zaznaczył, że pozwane są towarzystwa emerytalne i ZUS, gdyż działania tych podmiotów były konieczne do umorzenia jednostek i przeniesienia środków przyszłych emerytów.