Kolejny miesiąc OFE pozbywały się akcji spółek

W wrześniu fundusze emerytalne więcej akcji sprzedały niż kupiły. To drugi taki miesiąc w tym roku.

Publikacja: 22.10.2014 20:29

Kolejny miesiąc OFE pozbywały się akcji spółek

Foto: Bloomberg

Potwierdziły się szacunki "Rz" sprzed trzech tygodni. Otwarte fundusze emerytalne, drugi miesiąc z rzędu pozbywały się akcji ze swoich portfeli. Według naszych wyliczeń skala podaży sięgnęła 0,4 mld zł.

Zbliża się suwak

Podobne kalkulacje przedstawiły biura maklerskie. Wyliczenia Trigona wskazują na podaż na poziomie 235 mln zł., przy czym większa jej część dotyczyła akcji notowanych na warszawskiej giełdzie (169 mln zł ) natomiast na zagranicę przypadło 66mln zł.

Zdaniem analityków DM BZ WBK ofe sprzedały o 0,4 mln zł niż kupiły. Na krajowym rynku było to 358 mln zł, a za granicą 34 mln zł.

Największą sprzedaż akcji netto podaje BESI. Z wyliczeń banku wynika, że otwarte fundusze emerytalne sprzedały we wrześniu akcje krajowych spółek o łącznej wartości 858 mln zł oraz zagraniczne papiery za 488 mln zł netto (łącznie 1,3 mld zł).

- Fundusze emerytalne stopniowo zmniejszają swoją alokację w akcje. Wpływa na to na pewno zbliżający się termin rozpoczęcia przekazywania środków do ZUS w związku z mechanizmem suwaka. Oczywiście w zagregowanych danych widać dużą ilość gotówki w portfelach OFE, jednak pamiętajmy, że zapisy do OFE rozłożyły się nierównomiernie na poszczególne fundusze - tłumaczy Maciej Jacenko, szef działu rynków kapitałowych BESI. - W związku z tym, niektóre z nich będą potrzebowały więcej gotówki pod suwak, stąd wynikają pewne ruchy. Sumarycznie jednak OFE mają już wystarczającą poduszkę bezpieczeństwa przygotowaną pod wymogi ustawy - dodaje.

W ramach wprowadzonego nową ustawą mechanizmu, środki zgromadzone w OFE są na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego ubezpieczonego stopniowo przenoszone do ZUS. Według wyliczeń Najwyższej Izby Kontroli, fundusze emerytalne będą musiały w ten sposób w tym roku oddać 4,7 mld zł. W przyszłym roku będą to kolejne 4 mld zł.

Realizacja zysków

Według wyliczeń BESI alokacja OFE w akcje spadła na koniec miesiąca do 82,8 proc. Marcin Żółtek, członek zarządu i szef inwestycji w Aviva PTE ostatnią podaż akcji ze strony OFE tłumaczy realizacją zysków.

- W sierpniu i wrześniu mieliśmy mocne wzrosty indeksów, przy ogólnej niepewności dotyczącej rozwoju sytuacji na świecie. Zauważmy, że ta niepewność nie wygasa, a raczej cały czas narasta - mówi Żółtek. - Realizacja zysków była naturalnym ruchem ze strony otwartych fundusz emerytalnych. Jak popatrzymy na notowania giełdowe w październiku, to widać, że było to słuszne posunięcie - podkreśla. - Trudno tłumaczyć wyprzedaż akcji potrzebą budowania gotówki pod suwak bezpieczeństwa, ponieważ ta pozycja jest już zbudowana. Również na wyjście za granicę jest jeszcze czas, i OFE jeśli ruszą na światowe rynki, to dopiero po nowym roku - dodaje.

Również zdaniem Macieja Jacenki głównym czynnikiem sprzedaży akcji jest zarządzanie portfelem. - Fundusze przebudowują swoje portfele, co jest reakcją na bieżącą sytuację na rynkach kapitałowych. Sytuacja w samym systemie nie jest niepokojąca i nie oczekiwałbym gwałtownych wyprzedaży akcji przez OFE - zaznacza.

Jak mówi Marcin Żółtek na rynkach mieliśmy pewnego rodzaju rozdwojenie jaźni.

- Spadające rentowności najbezpieczniejszych obligacji skarbowych i rosnące spready na wysokodochodowych obligacjach korporacyjnych (high yield). Wyraźnie oba rynki wykazywały obawy co do wzrostu gospodarczego - uważa zarządzający. - Dlatego wyprzedaż akcji przez fundusze wydaje się zrozumiałym działaniem w ramach prowadzonej polityki inwestycyjnej - dodaje.

Według Macieja Jacenki niewykluczone, że fundusze przygotowują się do zakupów akcji po zakończeniu aktualnej korekty. W tym tygodniu mamy lekkie odreagowanie.A kiedy znów wrócimy do stałych wzrostów?

- Trudno powiedzieć, ponieważ rynki są mocno uzależnione od decyzji banków centralnych i odczytów makroekonomicznych z gospodarki światowej - zaznacza Maciej Jacenko.

Potwierdziły się szacunki "Rz" sprzed trzech tygodni. Otwarte fundusze emerytalne, drugi miesiąc z rzędu pozbywały się akcji ze swoich portfeli. Według naszych wyliczeń skala podaży sięgnęła 0,4 mld zł.

Zbliża się suwak

Pozostało 94% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami