Emeryci bez emerytur

Tylko 52 proc. starszych osób na świecie otrzymuje emeryturę a jej poziom często jest niewystarczający - wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO).

Publikacja: 19.10.2014 14:38

Emeryci bez emerytur

Foto: Flickr

48 proc. starszych kobiet i mężczyzn na świecie nie posiada żadnego zabezpieczenia finansowego, nie ma prawa do emerytury i musi pracować tak długo jak pozwala kondycja – często w słabo płatnych miejscach i prowizorycznych warunkach.

Raport zatytułowany „Ochrona socjalna dla osób starszych: kluczowe polityczne tendencje i statystyki" pokazuje, że ostatnimi laty wiele państw o niskim i średnim dochodzie szybko rozszerza zasięg emerytur poprzez połączenie składkowych i nieskładkowych, finansowanych z podatków emerytur socjalnych.

Ze 178 przeanalizowanych państw ponad 45 osiągnęło 90 proc. pokrycie emerytalne (zapewnia świadczenia 90 proc. swoich emerytów).  Dwudziestu krajom rozwijającym się udało się wprowadzić lub są bliskie wprowadzenia w pełni powszechnego systemu emerytalnego.

-Wiele krajów rozwijających się odważnie ulepsza swoje systemy emerytalne – to jest pozytywny trend. Jednak równie ważne powinno stać się zagwarantowanie odpowiedniego poziomu świadczeń. Starsi ludzi mają prawo do przejścia na emeryturę w godności, bez popadania w ubóstwo. To jest problemem na całym świecie – podkreśla Isabel Ortiz z ILO.

Największe wzrosty zasięgu emerytur w ostatniej dekadzie można zaobserwować w krajach jak Chiny, Lesotho, Tajlandia, Timor Wschodni czy Tunezja. Można w nich zobaczyć skoki z poziomu 25 do ponad 70 proc. pokrycia. Jest to głównie zasługa emerytur finansowanych z podatków dla najbiedniejszych, których nie było stać na składki.

Raport krytykuje polityki konsolidacji finansowej przyjęte po 2010 roku. Wg ILO doprowadziły one do zmniejszenia ochrony socjalnej osób starszych. Wymieniane są cięcia w zakresie ochrony zdrowia i innych usługach społecznych jak i reformy systemów emerytalnych (podnoszenie wieku emerytalnego, zmniejszanie świadczeń, podnoszenie składek).

-Takie działania podważają stosowność systemów emerytalnych i opieki społecznej oraz zmniejszają ich zdolności do zapobiegania ubóstwa w starszym wieku – mówi Ortiz. – Potrzeba wiele czasu zanim pojawią się długoterminowe oszczędności z tego tytułu.

- Obecne obniżone przychody gospodarstw domowych prowadzą do niższej konsumpcji krajowej i spowolnienia ożywienia gospodarczego. Alarmujący jest fakt, że do 2050 roku przynajmniej w 14 krajach europejskich emeryci otrzymają niższe świadczenia – dodaje.

Rozwiązanie problemu ILO widzi w ochronie socjalnej zarówno na polu społecznym jak i gospodarczym. Za przykład podaje kraje o średnim dochodzie, które rozszerzają ochronę socjalną w celu napędzenia wzrostu gospodarczego.

Wymieniona zostaje również Polska w rzędzie z Argentyną, Boliwią, Chile, Węgrami i Kazachstanem, jako kraj, który renacjonalizuje swój system emerytalny.

- Publiczne systemy ubezpieczeń społecznych z silną ochroną socjalną są kluczowe dla ożywienia gospodarki, łącząc rozwój z sprawiedliwością społeczną i w związku z tym muszą być częścią programów rozwojowych po 2015 roku – podsumowuje Ortiz.

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE