48 proc. starszych kobiet i mężczyzn na świecie nie posiada żadnego zabezpieczenia finansowego, nie ma prawa do emerytury i musi pracować tak długo jak pozwala kondycja – często w słabo płatnych miejscach i prowizorycznych warunkach.
Raport zatytułowany „Ochrona socjalna dla osób starszych: kluczowe polityczne tendencje i statystyki" pokazuje, że ostatnimi laty wiele państw o niskim i średnim dochodzie szybko rozszerza zasięg emerytur poprzez połączenie składkowych i nieskładkowych, finansowanych z podatków emerytur socjalnych.
Ze 178 przeanalizowanych państw ponad 45 osiągnęło 90 proc. pokrycie emerytalne (zapewnia świadczenia 90 proc. swoich emerytów). Dwudziestu krajom rozwijającym się udało się wprowadzić lub są bliskie wprowadzenia w pełni powszechnego systemu emerytalnego.
-Wiele krajów rozwijających się odważnie ulepsza swoje systemy emerytalne – to jest pozytywny trend. Jednak równie ważne powinno stać się zagwarantowanie odpowiedniego poziomu świadczeń. Starsi ludzi mają prawo do przejścia na emeryturę w godności, bez popadania w ubóstwo. To jest problemem na całym świecie – podkreśla Isabel Ortiz z ILO.
Największe wzrosty zasięgu emerytur w ostatniej dekadzie można zaobserwować w krajach jak Chiny, Lesotho, Tajlandia, Timor Wschodni czy Tunezja. Można w nich zobaczyć skoki z poziomu 25 do ponad 70 proc. pokrycia. Jest to głównie zasługa emerytur finansowanych z podatków dla najbiedniejszych, których nie było stać na składki.