Patrycja lat 26 zaczęła swoją pierwszą pracę pierwszego lutego. Przedtem przez rok szukała zajęcia. Pilnie wsłuchiwała się w wiadomości dotyczące możliwości wyboru sposobu oszczędzania na emeryturę pomiędzy otwarte fundusze emerytalne a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Postanowiła, że podzieli składkę emerytalną. Wysłała odpowiednie oświadczenie. Właśnie dostała zawiadomienie z ZUS, że jest nieważne. Powinna była, a tego nie zrobiła, najpierw przystąpić (już dobrowolnie) do któregoś z OFE.
- Zagapiłam się, ale po pierwsze myślałam, że oświadczenie jest wyrazem mojej woli, a po drugie jakoś nie doczytałam, że powinnam sama się zapisać do OFE. Myślałam, że konkretne OFE wybiorę później, już w sierpniu – Partycja przyznaje, że zna więcej takich młodych jak ona, którzy zrobili podobnie. - Prawo zmienia się z dnia na dzień, starsi się gubią, a co dopiero młodzi wchodzący na rynek pracy – dodaje. Nie wiadomo ile jest takich osób jak Patrycja. Dotąd młodzi nie mieli wyboru: sami wybierali otwarty fundusz emerytalny, albo ZUS losował ich przynależność do funduszu. Ostatnie losowanie odbyło się jednak w styczniu. Dobrowolność oszczędzania w OFE od lipca (czyli od sierpniowej składki emerytalnej) automatycznie skasowała przymusowe losowania do OFE.
Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zaczęli pracę, działalność gospodarczą, albo zarobkową (na podstawie umowy zlecenia, gdzie odprowadzane są składki ubezpieczeniowe), a chcieliby być członkami OFE mają cztery miesiące na decyzję na przystąpienie do funduszu emerytalnego i na ( co ważne) powiadomienie o tym fakcie ZUS. Patrycja mogła wybrać OFE do końca maja. Ponieważ tego nie zrobiła, to cała jej składka emerytalna jest przekazywana do ZUS. Osoby, które zaczynają pracować w sierpniu mają czas na decyzję o oszczędzaniu w OFE do końca listopada. Z danych ZUS wynika, że co dziesiąta z prawie 37 tysięcy osób, które po raz pierwszy zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych w lutym, przystąpiła do OFE. Jeśli nie zmienią się przepisy, a Partycja nadal będzie chciała być członkiem OFE, to będzie mogła zdecydować o tym w czasie następnego okna transferowego wiosną 2016 roku.
W jaki sposób można zawrzeć skuteczną umowę członkowska z OFE?
Umowa o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego może być zawarta jedynie drogą korespondencyjną. Najprostszym sposobem jest zgłoszenie on-line, poprzez stronę internetową wybranego OFE. Po wypełnieniu wniosku on-line należy zaznaczyć, czy PTE ma wysłać umowę do osoby zgłaszającej się, czy też ta osoba sama wydrukuje umowę i wyśle ją do PTE pocztą.