Do końca lipca każdy, kto jest zapisany do otwartego funduszu emerytalnego, może zdecydować, gdzie będzie płynąć część jego składki emerytalnej.
Zamknięcie „okna wyboru" nastąpi już za niecałe 3 tygodnie. Do tej pory tylko 0,5 mln osób postanowiło część swoich pieniędzy odkładanych na emeryturę powierzać nadal funduszom emerytalnym, a nie wyłącznie ZUS. Jeśli zapisy nie przyspieszą, w OFE pozostanie mniej niż 700 tys. osób, a więc ok. 4 proc. obecnych członków. Do ZUS napływa codziennie ok. 15 tys. dokumentów. Spośród tych, którzy już zdecydowali się na pozostanie w OFE, ponad 58 proc. wysłało oświadczenie pocztą, a ok. 36 proc. zrobiło to osobiście w oddziale ZUS. Tylko niecałe 6 proc. osób wypełniło deklarację za pośrednictwem internetu.
Podejmując decyzję, warto przyjrzeć się wynikom inwestycyjnym funduszy, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Przyjmując horyzont dziesięcioletni, OFE wypracowały średnią stopę zwrotu na poziomie niemal 100 proc. Najlepiej pieniądze przyszłych emerytów w tym czasie pomnażał fundusz Amplico, który uzyskał wynik 106,5 proc. Na drugim miejscu jest ING ze stopą zwrotu na poziomie 105 proc. Podium zamyka Pekao, którego zarządzający wypracowali 102 proc. zysk. W ogonie zestawienia znajduje się PKO BP Bankowy (92 proc.) i Pocztylion (94 proc.)
Z kolei w okresie ostatniego roku fundusz PKO BP był najlepszy – udało mu się powiększyć oszczędności o ponad 10 proc. Tuż za nim znalazł się trzeci największy OFE na rynku PZU Złota Jesień z wynikiem 9,6 proc. Na miejscu trzecim jest ING, który uzyskał wynik 9,2 proc. Na dole stawki znalazły się Generali i Pocztylion z wynikami po 7,2 proc.
Trzeba pamiętać, że historyczne stopy zwrotu były wypracowywane, kiedy w portfelach funduszy emerytalnych ponad połowę aktywów stanowiły obligacje. Po zmianach w systemie emerytalnym, które weszły w życie w lutym, wśród aktywów OFE dominują akcje, ponieważ fundusze zostały zmuszone do pozbycia się rządowych papierów dłużnych. W związku z tym przyszłe wyniki funduszy będą bardziej podatne na giełdową zmienność.