Dzięki skutecznym działaniom Forum Obywatelskiego Rozwoju ujawnione zostały umowy podpisane przez Ministerstwo Finansów z ekspertami, którzy byli autorami opinii prawnych dotyczących rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym (przyjętego w grudniu 2013 r. przez parlament). Ustawa ta doprowadziła do przejęcia ponad połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych przez Polaków w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
Analiza tych umów pozwala stwierdzić, że Ministerstwo Finansów mijało się z prawdą w odpowiedziach na wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Niektóre zlecenia były realizowane w ekspresowym tempie (1 dzień) oraz tuż przed zatwierdzeniem ustawy przez Radę Ministrów. Jedna opinia została zamówiona i napisana już po przyjęciu ustawy przez Radę Ministrów;
Umowy nie były zawierane według wzoru określonego w zarządzeniu Szefa Kancelarii Sejmu, wbrew zapewnieniom MF. Szacunkowy koszt wszystkich zamówionych opinii to 84 tys. zł.
W połowie października 2013 roku trzech współpracowników Forum Obywatelskiego Rozwoju zwróciło się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy dysponuje ekspertyzami lub analizami prawnymi dotyczącymi projektu zmian w systemie emerytalnym. W odpowiedzi uzyskali zapewnienie, że „Ministerstwo zwróciło się do uznanych autorytetów naukowych o sporządzenie ekspertyz prawnych dotyczących niektórych aspektów projektowanych rozwiązań". Samych opinii jednak nie ujawniono. Nie odniesiono się również do wniosku o ujawnienie umów z ekspertami.
W związku z powyższym, współpracownicy FOR oraz przedstawiciele innych organizacji pozarządowych zwracali się z kolejnymi wnioskami o odtajnienie opinii oraz umów, w których zlecano ich wykonanie. Uzyskali oni jedynie informację, iż umowy zawierane były według wzoru określonego w zarządzeniu Szefa Kancelarii Sejmu w sprawie szczegółowego trybu zamawiania ekspertyz i opinii, formy zawierania umów ze stałymi doradcami sejmowymi oraz dokonywania rozliczeń z tego tytułu.