Średnia stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych była w ubiegłym miesiącu ujemna i wyniosła –1 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 0,92 proc. ,więc wyniki OFE są zbliżone do notowań warszawskiego parkietu. Wynika to z tego, że po rządowych zmianach w systemie emerytalnym OFE blisko 90 proc. swoich aktywów inwestują w akcje.
Wszystkie OFE pod kreską
- Kwietniowe wyniki funduszy emerytalnych są porównywalne z zachowaniem się rynku akcji. To potwierdzenie przewidywań, że portfel OFE po zmianach będzie się wykazywał większą zmiennością i będzie mniej stabilny – mówi Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes ING PTE.
Jak wskazuje, w ubiegłym miesiącu małe spółki zachowywały się słabiej niż spółki duże. - Notowania rynków zagranicznych były nieco lepsze niż krajowego parkietu ponieważ nasza giełda jest bardziej wrażliwa na sytuację polityczną na Ukrainie i związane z nią napięcie – dodaje Radkowska-Świętoń.
Najlepiej ze spadkami poradził sobie fundusz Aviva, tracąc 0,63 proc. Nieźle wypada także Aegon, tracąc 0,67 proc. Mocniej, bo 1,40 proc., stracił fundusz Amplico. Najsłabiej oszczędnościami emerytów w kwietniu zarządzał Pocztylion, którego wartość jednostki rozrachunkowej obniżyła się o 1,44 proc.
Jednak od początku lutego, kiedy OFE musiały oddać ponad połowę swoich aktywów, które lokowały w obligacje, wyniki funduszy są na plusie. Średnia stopa zwrotu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wynosi 1,92 proc. Srodtytul: Mało chętnych na OFE