Oświadczenie o pozostaniu w OFE możemy złożyć przez Internet

Złożenie przez internet oświadczenia o chęci oszczędzania w OFE wcale nie jest proste. Łatwiej zrobić to zwykłą pocztą.

Publikacja: 24.04.2014 03:05

Oświadczenie o pozostaniu w OFE możemy złożyć przez Internet

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Do końca lipca każdy członek otwartego funduszu emerytalnego może podjąć decyzję, gdzie ma płynąć jedna siódma jego składki emerytalnej. Pozostała część i tak trafia do ZUS. Wybór dotyczy więc tylko 2,92 proc. dochodów (podstawy, od której odprowadzane są składki).

Kto postanowił, że przestaje oszczędzać w OFE, nie musi nic robić. Jego miesięczne składki w całości będą pozostawać w ZUS. Jeśli natomiast chcemy nadal gromadzić kapitał na emeryturę w funduszu, musimy wypełnić i dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument.

Według nowych przepisów nasza decyzja nie jest ostateczna. Każdy ubezpieczony będzie mógł ją zmienić. Najbliższa okazja pojawi się w 2016 r. (też od 1 kwietnia do 31 lipca). Wtedy będzie można zmienić oświadczenie lub je złożyć, jeśli teraz tego nie zrobimy. Podobne okna transferowe będą się potem otwierały co cztery lata.

Trzy możliwości

Osoby zamierzające pozostać w OFE zostały zobligowane przez ustawę do złożenia w ZUS stosownej deklaracji. Ma ona postać dwustronicowego dokumentu.

Deklarację można dostarczyć do ZUS w różny sposób. Można zanieść ją do oddziału, wysłać za pomocą tradycyjnej poczty bądź przesłać przez internet. W pierwszych dwóch przypadkach formularz można wypełnić odręcznie. Korzystając z drogi internetowej, elektroniczny dokument uzupełniamy w komputerze.

W całości przez internet sprawę mogą załatwić tylko osoby posiadające konto na Platformie Usług Elektronicznych – PUE lub profil ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Zarówno profil ePUAP, jak i konto w PUE, może założyć sobie każdy. Jednak w tym celu i tak potrzebna jest wizyta w urzędzie w celu weryfikacji tożsamości.

Formularz zanosimy lub wysyłamy

W postaci papierowej formularze są dostępne w placówkach ZUS. Można je też pobrać np. ze strony: mojaemerytura.rp.pl lub skorzystać z formularza elektronicznego na stronie ZUS; wtedy możliwe jest wypełnienie oświadczenia na monitorze komputera, a następnie wydrukowanie go.

Samo oświadczenie nie jest skomplikowane. Na pierwszej stronie formularza ubezpieczony musi wpisać swoje dane osobowe, wśród nich imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, numer dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). Dalej podajemy dane adresowe. Zwróćmy uwagę, że chodzi tu o adres do korespondencji, który nie  zawsze jest taki sam jak adres zamieszkania czy zameldowania. Potrzebny będzie jeszcze numer urzędu pocztowego, z którego usług korzystamy.

W oświadczeniu jest też miejsce na wpisanie numeru telefonu oraz adresu poczty elektronicznej, ale pola te nie są obowiązkowe, choć z pewnością w razie potrzeby ułatwi to kontakt z nami.

Osoby wpisujące zagraniczny adres korespondencyjny są proszone o podanie dwuliterowego kodu państwa, zagranicznego kodu pocztowego i nazwy państwa.

Na drugiej stronie formularza wpisuje się nazwę otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli miejsce to pozostawimy puste, to składka będzie kierowana do tego OFE, którego członkiem jesteśmy. Gdy podamy nazwę innego OFE, fundusz ten zostanie o tym poinformowany przez ZUS i przyśle nam umowę do podpisania. Jeśli jej nie podpiszemy i nie odeślemy, ZUS będzie przekazywał składki do dotychczasowego funduszu. Zatem w sytuacji, gdy OFE nie zamierzamy zmieniać, rubryka powinna pozostać pusta.

Na końcu należy złożyć podpis pod stwierdzeniem, że zapoznaliśmy się z informacjami o powszechnym systemie emerytalnym, przygotowanymi przez resorty pracy i finansów, oraz z informacjami o OFE.

Wypełniony formularz wysyłamy pocztą do właściwej dla nas jednostki terenowej ZUS. Możemy także osobiście udać się do oddziału ZUS. W razie jakichkolwiek problemów z wypełnieniem oświadczenia pracownicy ZUS są zobowiązani do udzielania pomocy. Nie zawsze w placówce trzeba zjawić się w godzinach jej pracy. W wielu oddziałach i inspektoratach są wystawione tzw. urzędomaty, z których można korzystać non stop.

Przez internet

Jeśli mamy profil ePUAP bądź konto w PUE, możemy zadeklarować chęć pozostania w OFE, nie wychodząc z domu. Procedura wygląda następująco.

Na stronie ZUS logujemy się do sytemu PUE. Następnie wybieramy logowanie przy użyciu loginu i hasła PUE. Wpisujemy dane i trafiamy na stronę swojego profilu.

Tam w menu wybieramy: usługi. Potem wyświetlamy pięciostronicową listę usług. Przeglądamy ją całą w poszukiwaniu odpowiedniego formularza.

Na ostatniej piątej stronie w gąszczu różnych dokumentów powinniśmy znaleźć „Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE". Przechodzimy kliknięciem do tej usługi. Portal informuje nas o przekierowaniu, co musimy potwierdzić kliknięciem: OK.

Jeśli nasza przeglądarka internetowa nie ma zainstalowanej wtyczki Adobe Flash Player, to system ZUS na tym etapie poinformuje nas, że nie może wyświetlić formularza. Jeśli mamy zainstalowaną taką wtyczkę, to jesteśmy już na półmetku. Formularz powinien być już uzupełniony naszymi danymi. Na stronie drugiej możemy wybrać OFE, jeśli chcemy zmienić fundusz emerytalny na inny.

Następnie zapisujemy formularz, klikamy: zamknij, potwierdzamy wybór kolejnym kliknięciem i trafiamy do działu dokumentów roboczych. Tam na dole znajduje się przycisk: wyślij do ZUS. Klikamy. Wyświetla się okienko wyboru: w jaki sposób ZUS ma się z nami kontaktować. Podejmujemy decyzję w tej sprawie i potwierdzamy kolejnym kliknięciem. Gotowe. Nasz dokument został wysłany do ZUS.

Jak widać, nie jest to najłatwiejszy sposób na poinformowanie ZUS o tym, że chcemy pozostać w OFE. Znacznie mniej skomplikowane wydaje się wypełnienie papierowego formularza.

Do końca lipca każdy członek otwartego funduszu emerytalnego może podjąć decyzję, gdzie ma płynąć jedna siódma jego składki emerytalnej. Pozostała część i tak trafia do ZUS. Wybór dotyczy więc tylko 2,92 proc. dochodów (podstawy, od której odprowadzane są składki).

Kto postanowił, że przestaje oszczędzać w OFE, nie musi nic robić. Jego miesięczne składki w całości będą pozostawać w ZUS. Jeśli natomiast chcemy nadal gromadzić kapitał na emeryturę w funduszu, musimy wypełnić i dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument.

Pozostało 90% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają