MF spodziewa się, że w OFE pozostanie ok. 20 proc. ubezpieczonych

Do końca 18 kwietnia deklarację o pozostaniu w funduszu emerytalnym złożyło zaledwie 31,7 tys osób. Tymczasem resort finansów przekonuje, że w OFE pozostanie 20 proc. z nas.

Publikacja: 22.04.2014 13:07

MF spodziewa się, że w OFE pozostanie ok. 20 proc. ubezpieczonych

Foto: ROL

Najwięcej, bo 49 proc. tych co złożyli dokument  zdecydowało się odwiedzić oddział ZUS. 32 proc. Wysłało deklarację listownie korzystając z usług poczty tradycyjnej. Przez Internet w OFE pozostało 19 proc. Wciąż jednak do OFE zapisuje się bardzo mało członków funduszy. na koniec 18 kwietnia było to zaledwie 31,7 tys. osób. Z danych KNF wynika, że liczba członków OFE na koniec marca wynosiła 16 mln 703,761 tys. osób.

Zdaniem Adama Sankowskiego - prezesa Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, jednym z powodów niewielkiej liczby składanych oświadczeń może być zakaz reklamowania OFE. Mają z tym problem nie tylko same fundusze, ale też media.

Nie wiadomo bowiem czy informacja na temat OFE nie będzie potraktowana jako zachęcająca, promująca i czy w ten sposób nie zostanie złamany zakaz reklamy - za co funduszom grozi grzywna w wysokości od 1 do 3 mln zł. Szereg mediów wstrzymuje się od informacji, jeśli zaś o czymś się nie mówi, to i zainteresowanie jest mniejsze - podkreśla w rozmowie z IAR Adam Sankowski.

Poza tym, wielu Polaków o swojej przyszłości na emeryturze w ogóle nie myśli. Kiedy OFE były jeszcze obowiązkowe, wiele osób samodzielnie nie wybierało żadnego z funduszy tylko było rozlosowywane.

Adam Sankowski zwraca też uwagę, że aby część składki na nasze emerytury wpływała na subkonto w ZUS-ie nie musimy robić nic. Jeśli wybieramy OFE musimy wypełnić i złożyć deklarację. Takie obowiązki odkładamy zazwyczaj na ostatnią chwilę. A czas mamy do końca lipca.

1/5 zostanie w OFE?

Tymczasem Ministerstwo Finansów spodziewa się, że w ramach tegorocznego "okienka transferowego" około 20 proc. ubezpieczonych zdecyduje się pozostać w OFE. O takich szacunkach poinformowała wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

- Spodziewamy się, że ok. 20 proc. ubezpieczonych zdecyduje się pozostać w OFE. Nie należy jednak wyciągać wniosków na podstawie danych za pierwsze 2 tygodnie, bo one nie będą reprezentatywne dla całego okienka, tzn. czterech miesięcy - powiedziała  Leszczyna.

Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć wyłącznie w okresie tzw. "okienek transferowych". Pierwsze z nich rozpoczęło się 1 kwietnia i będzie trwało do 31 lipca 2014 roku. Decyzję będzie można zmienić w okresie od kwietnia do lipca w 2016 roku, kolejne "okienka" będą co cztery lata. W ustawie o OFE rząd założył, że połowa ubezpieczonych zdecyduje się pozostać w funduszach emerytalnych.

Jeśli ubezpieczony nie złoży deklaracji o pozostaniu w OFE, jego składka będzie automatycznie, począwszy od składki za lipiec, ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

W ocenie wiceminister większa liczby deklaracji odnośnie pozostania w funduszach emerytalnych będzie składana w lipcu. - Moim zdaniem Polacy - tradycyjnie - będą odkładali składanie deklaracji o pozostaniu w OFE na ostatnią chwilę; więcej osób zdecyduje o tym, gdy będzie bliżej daty granicznej dla złożenia wniosku, czyli 31 lipca - uważa Leszczyna.

Szacunki resortu mogą się okazać mocno zawyżone. Tym razem efekt PIT, czyli odkładanie czynności administracyjnej na ostatni moment może nie zadziałać. Okno transferowe zamyka się w samym środku wakacji. Trudno oczekiwać od obywateli rajdu na urzędy w szczycie letniego sezonu.

Będą ogłoszenia

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej będzie jeszcze publikowało ogłoszenia w prasie przypominające, że do końca lipca jest czas na decyzję o przekazywaniu części przyszłej składki do OFE lub ZUS - dodała.

Leszczyna poinformowała również, że zapis, iż połowa osób zostanie w OFE, a połowa trafi do ZUS, jest jedynie założeniem przyjętym na potrzeby ustawy. "Na potrzeby ustawy budżetowej musieliśmy przyjąć jakąś prognozę; założenie, że 50 proc. ubezpieczonych pozostanie w funduszach, a 50 proc. w ZUS wydawało się najbardziej neutralne. Przyjęliśmy to założenie, aby nie wskazywać żadnego z wyborów. Podział 50 na 50 proc. nie zawiera wartościującego wskazania" - powiedziała.

- Biorąc pod uwagę to, że obrońcy OFE kreowali w mediach atmosferę sprzeciwu społecznego wobec tej zmiany, uznaliśmy, że 50 proc. ubezpieczonych może zostać w OFE. Z drugiej strony wiedząc, jak ten system jest kosztowny dla finansów publicznych, a jednocześnie nie jest bardziej atrakcyjny dla pojedynczego ubezpieczonego niż subkonto w ZUS, szacowaliśmy, że połowa członków OFE uzna, że nie warto podejmować decyzji o pozostaniu w funduszu" - dodała.

Zdaniem Leszczyny nawet w przypadku, gdy niewielka liczba osób zdecyduje się pozostać w OFE, fundusze nie będą zmuszone do silnej wyprzedaży aktywów, aby spełnić wymogi nowej ustawy.

- Aktywa OFE obecnie to ponad 150 mld zł, a w ramach suwaka bezpieczeństwa do ZUS w tym roku zostanie przekazane ok. 4 mld zł. To nie jest sytuacja, w której fundusze będą musiały wyprzedawać znaczącą część swoich aktywów, więc nie powinno to mieć znaczącego wpływu na kursy akcji i indeksy giełdowe - ocenia wiceminister finansów.

- Pamiętajmy, że OFE nie zawsze będą miały większy napływ środków niż ich odpływ z tytułu wypłat. W końcu wypłaty z OFE będą wyższe niż napływ nowych środków, to wynika wprost z demografii, my tylko za sprawą suwaka ten moment rozkładamy w czasie- dodaje.

W ustawie zapisano, że środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane na subkonta w ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Najwięcej, bo 49 proc. tych co złożyli dokument  zdecydowało się odwiedzić oddział ZUS. 32 proc. Wysłało deklarację listownie korzystając z usług poczty tradycyjnej. Przez Internet w OFE pozostało 19 proc. Wciąż jednak do OFE zapisuje się bardzo mało członków funduszy. na koniec 18 kwietnia było to zaledwie 31,7 tys. osób. Z danych KNF wynika, że liczba członków OFE na koniec marca wynosiła 16 mln 703,761 tys. osób.

Pozostało 92% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają