MF spodziewa się, że w OFE pozostanie ok. 20 proc. ubezpieczonych

Do końca 18 kwietnia deklarację o pozostaniu w funduszu emerytalnym złożyło zaledwie 31,7 tys osób. Tymczasem resort finansów przekonuje, że w OFE pozostanie 20 proc. z nas.

Publikacja: 22.04.2014 13:07

MF spodziewa się, że w OFE pozostanie ok. 20 proc. ubezpieczonych

Foto: ROL

Najwięcej, bo 49 proc. tych co złożyli dokument  zdecydowało się odwiedzić oddział ZUS. 32 proc. Wysłało deklarację listownie korzystając z usług poczty tradycyjnej. Przez Internet w OFE pozostało 19 proc. Wciąż jednak do OFE zapisuje się bardzo mało członków funduszy. na koniec 18 kwietnia było to zaledwie 31,7 tys. osób. Z danych KNF wynika, że liczba członków OFE na koniec marca wynosiła 16 mln 703,761 tys. osób.

Zdaniem Adama Sankowskiego - prezesa Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, jednym z powodów niewielkiej liczby składanych oświadczeń może być zakaz reklamowania OFE. Mają z tym problem nie tylko same fundusze, ale też media.

Nie wiadomo bowiem czy informacja na temat OFE nie będzie potraktowana jako zachęcająca, promująca i czy w ten sposób nie zostanie złamany zakaz reklamy - za co funduszom grozi grzywna w wysokości od 1 do 3 mln zł. Szereg mediów wstrzymuje się od informacji, jeśli zaś o czymś się nie mówi, to i zainteresowanie jest mniejsze - podkreśla w rozmowie z IAR Adam Sankowski.

Poza tym, wielu Polaków o swojej przyszłości na emeryturze w ogóle nie myśli. Kiedy OFE były jeszcze obowiązkowe, wiele osób samodzielnie nie wybierało żadnego z funduszy tylko było rozlosowywane.

Adam Sankowski zwraca też uwagę, że aby część składki na nasze emerytury wpływała na subkonto w ZUS-ie nie musimy robić nic. Jeśli wybieramy OFE musimy wypełnić i złożyć deklarację. Takie obowiązki odkładamy zazwyczaj na ostatnią chwilę. A czas mamy do końca lipca.

1/5 zostanie w OFE?

Tymczasem Ministerstwo Finansów spodziewa się, że w ramach tegorocznego "okienka transferowego" około 20 proc. ubezpieczonych zdecyduje się pozostać w OFE. O takich szacunkach poinformowała wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

- Spodziewamy się, że ok. 20 proc. ubezpieczonych zdecyduje się pozostać w OFE. Nie należy jednak wyciągać wniosków na podstawie danych za pierwsze 2 tygodnie, bo one nie będą reprezentatywne dla całego okienka, tzn. czterech miesięcy - powiedziała  Leszczyna.

Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć wyłącznie w okresie tzw. "okienek transferowych". Pierwsze z nich rozpoczęło się 1 kwietnia i będzie trwało do 31 lipca 2014 roku. Decyzję będzie można zmienić w okresie od kwietnia do lipca w 2016 roku, kolejne "okienka" będą co cztery lata. W ustawie o OFE rząd założył, że połowa ubezpieczonych zdecyduje się pozostać w funduszach emerytalnych.

Jeśli ubezpieczony nie złoży deklaracji o pozostaniu w OFE, jego składka będzie automatycznie, począwszy od składki za lipiec, ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

W ocenie wiceminister większa liczby deklaracji odnośnie pozostania w funduszach emerytalnych będzie składana w lipcu. - Moim zdaniem Polacy - tradycyjnie - będą odkładali składanie deklaracji o pozostaniu w OFE na ostatnią chwilę; więcej osób zdecyduje o tym, gdy będzie bliżej daty granicznej dla złożenia wniosku, czyli 31 lipca - uważa Leszczyna.

Szacunki resortu mogą się okazać mocno zawyżone. Tym razem efekt PIT, czyli odkładanie czynności administracyjnej na ostatni moment może nie zadziałać. Okno transferowe zamyka się w samym środku wakacji. Trudno oczekiwać od obywateli rajdu na urzędy w szczycie letniego sezonu.

Będą ogłoszenia

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej będzie jeszcze publikowało ogłoszenia w prasie przypominające, że do końca lipca jest czas na decyzję o przekazywaniu części przyszłej składki do OFE lub ZUS - dodała.

Leszczyna poinformowała również, że zapis, iż połowa osób zostanie w OFE, a połowa trafi do ZUS, jest jedynie założeniem przyjętym na potrzeby ustawy. "Na potrzeby ustawy budżetowej musieliśmy przyjąć jakąś prognozę; założenie, że 50 proc. ubezpieczonych pozostanie w funduszach, a 50 proc. w ZUS wydawało się najbardziej neutralne. Przyjęliśmy to założenie, aby nie wskazywać żadnego z wyborów. Podział 50 na 50 proc. nie zawiera wartościującego wskazania" - powiedziała.

- Biorąc pod uwagę to, że obrońcy OFE kreowali w mediach atmosferę sprzeciwu społecznego wobec tej zmiany, uznaliśmy, że 50 proc. ubezpieczonych może zostać w OFE. Z drugiej strony wiedząc, jak ten system jest kosztowny dla finansów publicznych, a jednocześnie nie jest bardziej atrakcyjny dla pojedynczego ubezpieczonego niż subkonto w ZUS, szacowaliśmy, że połowa członków OFE uzna, że nie warto podejmować decyzji o pozostaniu w funduszu" - dodała.

Zdaniem Leszczyny nawet w przypadku, gdy niewielka liczba osób zdecyduje się pozostać w OFE, fundusze nie będą zmuszone do silnej wyprzedaży aktywów, aby spełnić wymogi nowej ustawy.

- Aktywa OFE obecnie to ponad 150 mld zł, a w ramach suwaka bezpieczeństwa do ZUS w tym roku zostanie przekazane ok. 4 mld zł. To nie jest sytuacja, w której fundusze będą musiały wyprzedawać znaczącą część swoich aktywów, więc nie powinno to mieć znaczącego wpływu na kursy akcji i indeksy giełdowe - ocenia wiceminister finansów.

- Pamiętajmy, że OFE nie zawsze będą miały większy napływ środków niż ich odpływ z tytułu wypłat. W końcu wypłaty z OFE będą wyższe niż napływ nowych środków, to wynika wprost z demografii, my tylko za sprawą suwaka ten moment rozkładamy w czasie- dodaje.

W ustawie zapisano, że środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane na subkonta w ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Najwięcej, bo 49 proc. tych co złożyli dokument  zdecydowało się odwiedzić oddział ZUS. 32 proc. Wysłało deklarację listownie korzystając z usług poczty tradycyjnej. Przez Internet w OFE pozostało 19 proc. Wciąż jednak do OFE zapisuje się bardzo mało członków funduszy. na koniec 18 kwietnia było to zaledwie 31,7 tys. osób. Z danych KNF wynika, że liczba członków OFE na koniec marca wynosiła 16 mln 703,761 tys. osób.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży