Emerytalne konsultacje w Holandii

Chociaż holenderski system świadczeń na starość jest jednym z najlepiej zaprojektowanych na świecie, tamtejsze władze nie rezygnują z jego ciągłego ulepszania.

Publikacja: 15.04.2014 12:08

Emerytalne konsultacje w Holandii

Foto: Flickr

Sekretarz stanu do spraw społecznych zapowiedziała, że chciałaby przeprowadzić szeroki dialog na temat długoterminowej przyszłości systemu. Jetta Klijnsma chce omówić głównie fundamentalne cechy systemu takie jak zbiorowe podejście oraz solidarność między uczestnikami.

Rozmowy mają być prowadzone pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami jak organy nadzoru, organizacje, eksperci, fundusze emerytalne czy zwykli ludzie. Najpierw chcą ustalić, jakie kluczowe elementy systemu są pożądane i możliwe do realizacji. Następnie publiczna dyskusja ma się skupić na projekcie nowego systemu. Ten etap ma uwzględnić prawa własności, podtrzymanie lub rezygnację z obowiązkowego uczestnictwa oraz zasady, co do średniej składki.

Pod uwagę ma zostać wziętych także 800 tysięcy samozatrudnionych, którzy w większości nie oszczędzają na dodatkową emeryturę. Klijnsma ogłosiła, że niebawem Rada Ministrów przedstawi propozycję programu emerytalnego dla samozatrudnionych w ramach obecnego systemu. Wyniki ewentualnych procesów mają zostać zaprezentowane Parlamentowi wiosną 2015 roku.

Jednocześnie senator partii dla osób starszych (50plus) wezwał do referendum na temat przyszłości systemu emerytalnego. Jego partia uważa, że propozycje zmian w emeryturach pracowniczych są szkodliwe i niedopuszczalne, ponieważ obniżenie składek będzie jedynie z korzyścią dla pracodawców. Dodaje, że wzrost wymaganych buforów finansowych również odbije się na emerytach, bo ograniczy to szanse indeksacji.

Obecny system w Holandii składa się z trzech filarów. Pełną emeryturę państwową otrzymują osoby, które przez 50 lat mieszkały w Holandii (między 15. a 65. rokiem życia). Jeżeli ktoś przez pewien czas nie mieszkał w kraju albo chce otrzymać emeryturę wcześniej zostaje ona zmniejszona o 2 procent za każdy rok nieobecności w systemie. Z powodu starzenia się społeczeństwa Holandia chce podnieść wiek emerytalny do 66 lat (w 2020 roku) a później do 67 (2025).

Drugi filar to emerytury pracownicze. Mimo, że przepisy państwowe nie mówią o obowiązkowym udziale to jednak same programy emerytalne w firmach często przewidują obowiązkową przynależność (80 procent członków). Większość programów działa w systemie określonych świadczeń. Holenderski drugi filar jest jednym z najlepiej rozwiniętych pracowniczych systemów emerytalnych w Europie.

Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej