Nowy lider, czołówka bez zmian

Nordea wyprzedziła Amplico, zajmując pierwsze miejsce. Trzecią pozycję utrzymał Allianz. To już ostatnia ocena funduszy działających według wcześniejszych zasad.

Publikacja: 10.04.2014 03:12

Nowy lider, czołówka bez zmian

Foto: Bloomberg

Nordea OFE to fundusz, który od kilku lat systematycznie pnie się w rankingach przygotowywanych dwa razy do roku (w kwietniu i październiku) przez „Rzeczpospolitą". Ale po raz pierwszy zwyciężył. Zgromadził 83,1 pkt na 100 możliwych.

Jeszcze cztery lata temu Nordea znajdowała się w ogonie naszego zestawienia. Wtedy właśnie fundusz zaczął poprawiać wyniki inwestycyjne i rozpoczął mozolną, ale skuteczną drogę na szczyt. Trzy lata temu został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji. Przed dwoma laty zajmował szóste miejsce. Rok temu wskoczył na podium na trzecią pozycję. W zestawieniu z października 2013 r. był już drugi.

W ciągu ostatniego półrocza Nordea potwierdziła, że potrafi efektywnie inwestować. Wyprzedziła Amplico; to OFE zajmowało najwyższą lokatę w trzech ostatnich edycjach rankingu.

Nordea zarządza obecnie 7 mld zł (siódmy OFE pod względem wielkości aktywów). Zdobyła najwyższe noty aż w trzech kategoriach rankingu. Może się pochwalić najwyższymi stopami zwrotu w okresie trzech lat. Wysokie zyski odnotowała także w okresie pięcioletnim. Nieco gorzej wypada w długim terminie.

Co ważne, funduszowi udawało się dotąd wypracowywać świetne wyniki przy zachowaniu niskiego poziomu ryzyka.

W zasadzie w każdej z dziesięciu części rankingu Nordea zdobyła wysokie noty.

Fundusz emerytalny Amplico, który jest w rankingu na drugim miejscu, zwyciężył w trzech kategoriach. Do lidera stracił zaledwie 1,6 pkt.

W okresie dziesięcioletnim Amplico ma najwyższą stopę zwrotu. Jego wyniki krótkookresowe wyraźnie się ostatnio poprawiły. Pod względem zysków z ostatnich trzech lat przesunął się z piątej na drugą pozycję. Natomiast w zestawieniu obejmującym okres pięcioletni wciąż zajmuje miejsce trzecie.

Fundusz ten zgromadził ponad 12 mld zł oszczędności przyszłych emerytów.

ZUS czy OFE? Decyduj

Na podium bez zmian

Na trzecim miejscu zadomowił się Allianz, który powtórzył wynik sprzed pół roku. Biorąc pod uwagę wielkość aktywów (4 mld zł), fundusz ten znajduje się na dziesiątej pozycji.

Allianz tradycyjnie bardzo dobrze wypada pod względem stanu hipotetycznego konta. W okresie dziesięcioletnim w tej kategorii nie ma sobie równych.

Cechą charakterystyczną funduszu jest także niewielka zmienność wartości jednostki rozrachunkowej. Allianz może się pochwalić najkorzystniejszymi wskaźnikami ryzyka w najdłuższym analizowanym przez nas okresie.

Oszczędzanie ?na starość trwa długo

Inwestowanie z myślą o przyszłej emeryturze jest zazwyczaj planowane na kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Dlatego w naszym rankingu największy nacisk kładziemy na wyniki osiągane w możliwie jak najdłuższym terminie (w naszej analizie jest to 10 lat). Wychodzimy bowiem z założenia, że rezultaty długoterminowe w przypadku oszczędzania na emeryturę są dużo ważniejsze od chwilowych sukcesów.

Ranking funduszy emerytalnych publikujemy w „Moich Pieniądzach" co pół roku. Poprzednia edycja ukazała się 17 października 2013 r. Zasady oceny OFE w poprzednich latach nieco się zmieniały. Na przykład od 2005 r. bierzemy pod uwagę ryzyko inwestycyjne w działalności funduszy, ale zmieniliśmy miarę ryzyka. Ranking w obecnym kształcie po raz pierwszy opublikowaliśmy w październiku 2010 r.

Fundusze emerytalne oceniamy na podstawie efektów inwestycyjnych, stabilności wyników, wysokości pobieranych opłat (są uwzględnione w stanie hipotetycznego konta) i ryzyka inwestycyjnego. Ranking składa się z czterech głównych kategorii, w ramach których wydzielone są podkategorie; w sumie mamy dziesięć elementów oceny.

OFE traktujemy tak jak inne podmioty profesjonalnie zarządzające pieniędzmi. Zwykle w tego typu analizach bierze się pod uwagę trzy, pięć i dziesięć lat. Dlatego w trzech z czterech kategorii rankingu uwzględniamy właśnie takie przedziały czasowe. Dotyczy to stanu hipotetycznego konta, wyników inwestycyjnych oraz ryzyka podejmowanego przez zarządzających funduszami.

Nowa rzeczywistość

Od ponad dwóch miesięcy fundusze emerytalne funkcjonują w nowej dla nich rzeczywistości. Na początku lutego zostały pozbawione ponad połowy aktywów. Z ich portfeli, zgodnie z nową ustawą, usunięto obligacje skarbowe i teraz OFE nie mogą już inwestować w te papiery. W efekcie fundusze zostały zmuszone do prowadzenia agresywnej polityki inwestycyjnej, co jest zaprzeczeniem idei w miarę bezpiecznego pomnażania oszczędności na emeryturę.

Nowe prawo nałożyło na OFE obowiązek trzymania do końca tego roku co najmniej 75 proc. środków w akcjach (obecnie akcje stanowią około 90 proc. ich portfeli). Zwiększyły się limity inwestycji na giełdach za granicą. OFE wykorzystują to, coraz odważniej angażując się na światowych parkietach. Traci na tym warszawska giełda, która coraz wyraźniej odczuwa brak emerytalnego kapitału.

Zestawienie wszystkich funduszy emerytalnych, oceny w poszczególnych kategoriach rankingu, metodologia, opinie

Słabe perspektywy drugiego filara

Do końca lipca członkowie OFE mogą podjąć decyzję, czy chcą pozostać w funduszach emerytalnych.

Zgodnie z nową ustawą emerytalną, można wybrać jeden z dwóch wariantów:

– wszystkie składki będą dalej przekazywane tylko do ZUS

– lub większa część składki zostanie w ZUS, a mniejsza trafi do OFE.

Aby pozostać w OFE, należy złożyć deklarację w ZUS. Brak decyzji oznacza automatyczne przeniesienie całości składki emerytalnej do ZUS.

Osoby decydujące się na pozostawienie części swojej składki w OFE, nie będą związane tą decyzją do końca pracy zawodowej. Zgodnie z ustawą co cztery lata od 2016 r., w powtarzalnych okresach od 1 kwietnia do 31 lipca, wszyscy ubezpieczeni będą mogli zmienić swoje deklaracje: zrezygnować z OFE, jeśli np. uznają, że nie osiągają zysków, bądź zlecić odprowadzanie składek do funduszu, widząc realne korzyści.

W pierwszych dniach od otwarcia możliwości wyboru, statystyki są niekorzystne dla funduszy emerytalnych. Do 7 kwietnia deklarację o pozostaniu w funduszu złożyło niecałe 10 tys. ubezpieczonych. Niemal połowa z nich postanowiła odwiedzić ZUS osobiście. 35 proc złożyło deklarację przez internet, a 17 proc. przesłało ją tradycyjną pocztą. Jeśli zainteresowanie wyborem się nie zmieni, w OFE zostanie ok. 200 tys. osób, czyli tylko 1,5 proc.

Opinia:

Tomasz Stankiewicz | członek zarządu Amplico PTE

Gdy oceniamy ostatnie trzy lata, mając na uwadze relatywnie wysoką wartość indeksów akcji, warto przypomnieć, że jeszcze niedawno globalny wzrost gospodarczy uporczywie utrzymywał się na niskim poziomie, a Polska gospodarka przeszła silne pogorszenie koniunktury. Paradoksalnie jednak właśnie takie niepewne otoczenie wymusiło na największych bankach centralnych skup obligacji i utrzymywanie rekordowo niskich stóp procentowych. Największym tego beneficjentem były rynki finansowe, na których aż do maja zeszłego roku jednocześnie rosły ceny akcji i obligacji.

Obecnie, choć władze monetarne konsekwentnie ograniczają dotychczasowe wsparcie, a ceny akcji dyskontują już w dużej mierze ożywienie gospodarcze, kontynuacja wzrostu gospodarczego pozwala na umiarkowany optymizm. Jednak zidentyfikowanie zyskownych inwestycji będzie trudniejsze, a polska giełda może się okazać relatywnie słabsza od innych rynków mimo korzystnych prognoz wzrostu PKB. Przyczyną będzie odwrócenie się dotychczas pozytywnego bilansu przepływów w otwartych funduszach emerytalnych na rzecz zwiększonego odpływu środków. Wymusi to na funduszach zwiększenie płynności portfela także poprzez inwestycje zagraniczne.

Brak ryzyka dopłaty do kont klientów przyczyni się z kolei do większego zróżnicowania portfeli inwestycyjnych OFE, a tym samym i stóp zwrotu. Nie zmieni się tylko filozofia inwestowania. Wciąż będzie oparta na długoterminowym wzroście wartości zgromadzonych aktywów i dobieraniu składników portfela w dużej mierze na podstawie analizy fundamentalnej.

Nordea OFE to fundusz, który od kilku lat systematycznie pnie się w rankingach przygotowywanych dwa razy do roku (w kwietniu i październiku) przez „Rzeczpospolitą". Ale po raz pierwszy zwyciężył. Zgromadził 83,1 pkt na 100 możliwych.

Jeszcze cztery lata temu Nordea znajdowała się w ogonie naszego zestawienia. Wtedy właśnie fundusz zaczął poprawiać wyniki inwestycyjne i rozpoczął mozolną, ale skuteczną drogę na szczyt. Trzy lata temu został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji. Przed dwoma laty zajmował szóste miejsce. Rok temu wskoczył na podium na trzecią pozycję. W zestawieniu z października 2013 r. był już drugi.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami