To fascynująca lektura. Władysław Kosiniak – Kamysz, minister pracy i Izabela Leszczyna, wiceminister finansów rządową stronę www.emerytura.gov.pl sygnują podpisami. W liście do czytelników napisali „przygotowaliśmy stronę internetową – rzetelne źródło wiedzy dla tych z Państwa, którzy szukają odpowiedzi na pytania o przyszłą emeryturę, o ZUS i OFE." Strona ma podtytuł „wszystko o emeryturze w jednym miejscu" i zawiera kilka zakładek. Napisana jest tak jakby autorzy liczyli, że nikt nie przeczyta jej w całości.
Nie ma o co rwać włosów z głowy
Wątpliwości czy naprawdę ministrom zależy na przekazaniu pełnej wiedzy, która pomoże dokonać świadomego wyboru pomiędzy ZUS i OFE budzi już zakładka „Wybór OFE/ZUS". Podstrona „podstawowe informacje" jest króciutka i treściwa. Tłustym drukiem wybito fragment „Ważne! Pamiętaj, że niezależnie od Twojego wyboru – tak jak dotychczas – większa część składki będzie trafiać na Twoje indywidualne konto w ZUS (w ramach I filara). Wybór dotyczy jednie ok. 1/7 składki." A poniżej tylko zaznaczono, iż jeśli ktoś chce, aby część jego składki trafiała do OFE, to może od 1 kwietnia 31 lipca 2014 r. złożyć (osobiście, listownie lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych) w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Wzoru oświadczenie nie ma.
Manewry subkontem pomiędzy filarami
Jeśli zaczniemy czytać stronę od opisu systemu emerytalnego to dowiemy się jak jest skonstruowany: dwa obowiązkowe filary I repartycyjny (ZUS), II kapitałowy (OFE) i trzeci dobrowolny. Ten prosty podział jest wiele razy łamany, głównie przez tłumaczenie znaczenia subkonta. Rząd chciałby, by czytelnicy traktowali subkonto (konto z zapisami o przejętych składkach z OFE) jako II filar emerytalny, czyli kapitałowy. Tłumaczy, że subkonto to „tzw. drugi filar, od 1 maja 2011 r. zmniejszono składkę przekazywaną do OFE. (....) Składki na subkoncie są ewidencjonowane i waloryzowane (stan konta nie może ulec obniżeniu) i podlegają dziedziczeniu na zasadach analogicznych jak w OFE".
A przecież sami autorzy napisali, że „w II filarze nie ma ustalonego z góry wskaźnika waloryzacji" (to fragment „Podstawowych informacji").
Skąd więc manewrowanie subkontem pomiędzy dwoma filarami? Może stąd, że jak wynika z ekspertyzy prof. Elżbiety Chojny – Duch (zakładka „Materiały do pobrania") po to by sprawdzić, czy zmiany (umorzenie przez OFE 51,5 proc. zgromadzonych środków i przekazanie ich wartości do ZUS) hipotetycznie mogą uderzać w interesy członków ofe i wymagałyby to „słusznego odszkodowania", potrzebne byłoby „porównanie zasad waloryzacji subkonta w ZUS i ustawowych mechanizmów wyznaczania efektywności lokowania środków przez OFE." Co prawda prof. Chojny – Duch uważa, że jest to trudne, a nawet niemożliwe do porównania ze względu na odmienny rodzaj ryzyka towarzyszący obu rodzajom ubezpieczenia (ZUS i OFE). Ale przecież w rzeczywistości waloryzacja zapisów na subkoncie jest korzystniejsza niż na indywidualnym koncie w ZUS i zapisy między kontami różni właśnie sposób waloryzacji i prawo do dziedziczenia.