Gdzie emerytom żyje się dobrze?

Osiem państw europejskich okupuje pierwszą dziesiątkę tegorocznego rankingu Global Retirement Index.

Publikacja: 19.03.2014 09:12

Gdzie emerytom żyje się dobrze?

Foto: Flickr

Polska jest 30 na 150 miejsc w rankingu Global Retirement Index, który

ocenia możliwości krajów pod kątem zabezpieczenia emerytalnego. Znaleźliśmy się w nim za Hiszpanią, ale mi.in. przed Chorwacją, Portugalią czy Węgrami.

Mimo obniżenia ostatecznej oceny o 2 punkty procentowe (z 70 proc. do 68 proc.) podskoczyliśmy o 6 miejsc w stosunku do ubiegłego roku. W raporcie stwierdzono, że mimo ostatniego spowolnienia gospodarczego Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej.

Poprawiliśmy się w kategorii finansów (jednej z czterech branych pod uwagę), jednak coraz większym problemem stają się jej składowe, czyli inflacja i poziom długu publicznego. W kategoriach zdrowia, dobrobytu materialnego i jakości życia niestety pogorszyliśmy swoje wyniki. Na obniżenie oceny jakości życia wpływ miały negatywne zmiany klimatyczne. Jeśli chodzi o dobrobyt materialny radzimy sobie podobnie jak w zeszłym roku z dobrym wynikiem dochodu na osobę i wyrównującymi się dochodami. Jedyna obawa związana jest z rosnącym bezrobociem.

Szwajcarzy:szczęśliwi emeryci

W tym roku ranking przygotowany przez firmę Natixis wygrała Szwajcaria, awansując o jedno miejsce, dzieląc podium z Norwegią oraz Austrią. Tylko te trzy państwa otrzymały ostateczną ocenę powyżej 80 procent. Spośród najszybciej pnących się w rankingu państw wyróżniły się Nowa Zelandia, Islandia i Korea Południowa, które weszły do pierwszej dwudziestki. 10 ostatnich miejsc zajęły państwa Afryki subsaharyjskiej z Zimbabwe na samym końcu tabeli.

Ranking oparty jest o 20 wskaźników pogrupowanych w 4 kategorie, które mają istotny wpływ na życie na emeryturze. Są to: zdrowie, dobrobyt materialny, jakość życia oraz finanse. W poszczególnych kategoriach oceniane są szczegółowo takie wskaźniki jak: oczekiwana długość życia, wydatki na zdrowie, ilość lekarzy na tysiąc mieszkańców, dochód na osobę, bezrobocie, inflacja, stopy procentowe, naciski podatkowe, zadłużenie rządu, dobre samopoczucie, zanieczyszczenie powietrza czy zmiany klimatyczne. Dane czerpane są między innymi z Banku Światowego i ONZ.

Raport podkreśla, że czynniki makro rynkowe i ekonomiczne jak zadłużenie rządów, inflacja i polityka fiskalna stwarzają zagrożenia, które mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo finansowe emerytów na świecie. Również wzrost zapotrzebowania przez starzejące się społeczeństwo znacznie uszczupli przyszłe zasoby państwowe. Rozwiązaniem mogą być bardziej zróżnicowane i stabilne źródła finansowania, w tym osobiste oszczędności i inwestycje.

Polska jest 30 na 150 miejsc w rankingu Global Retirement Index, który

ocenia możliwości krajów pod kątem zabezpieczenia emerytalnego. Znaleźliśmy się w nim za Hiszpanią, ale mi.in. przed Chorwacją, Portugalią czy Węgrami.

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami