Czym różni się bycie rentierem od bycia emerytem? W gruncie rzeczy są dwie podstawowe różnice: wielkość potencjalnego dochodu miesięcznego i źródło tego dochodu. W przypadku emerytury źródłem dochodu jest budżet Państwa, w przypadku rentiera – jego kapitał. Potencjalny dochód rentiera jest uzależniony od wielkości kapitału, emeryta od kondycji Państwa.
Jest jednak jedno podstawowe podobieństwo: zarówno emeryt jak i rentier lubią i potrzebują jak co miesiąc wpływa określona suma środków potrzebnych do życia. Przepływ pieniężny (dochód pieniężny) w skali roku – to jest sprawa kluczowa dla komfortu zarówno rentiera jak i emeryta.
W praktyce spotykamy się często, szczególnie w przypadku osób majętnych, z fascynacją rocznymi stopami zwrotu na rynku kapitałowym. Tak jakby celem miało być zarabianie 3 proc., 7 proc., czy 11 proc. rocznie. Powstaje pytanie czy rzeczywiście to jest celem dla osoby, która chce (lub już może) żyć czerpiąc dochód wyłącznie (lub częściowo) z kapitału? Czy nie jest tak, że kluczowym jest odpowiedź na pytanie: jaki ja roczny przepływ pieniężny potrzebuję ze swojego kapitału aby być usatysfakcjonowanym?
Odpowiedź na to pytanie pozwala uniknąć wielu błędów inwestycyjnych. Przede wszystkim pozwala na roztropne podejmowanie decyzji i podejmowanie ryzyka tylko tam gdzie jest ono potrzebne. Jeżeli inwestor posiada dziś majątek rzędu 20 – 30 mln aktywów finansowych i chciałby „przejść na emeryturę" to należy zacząć od pytania jaki przepływ pieniężny z tego majątku chciałby „przejadać" rocznie. Potem czy ten dochód pieniężny ma utrzymać swoją realną wartość przez lata i czy chciałby zostawić część majątku potomnym? 200 tys. dochodu pieniężnego z kapitału, przy inflacji 2 proc. rocznie, po 30 latach (co jest bardzo realnym założeniem przy obecnym wydłużaniu czasu życia) powinno nominalnie wynosić już 362 tys. zł.
Co to jest dochód pieniężny z kapitału? Najprostszym elementem są odsetki od lokat bankowych, obligacji rządowych i przedsiębiorstw ale i dywidendy z tytułu posiadanych akcji, dochód z najmu mieszkań i nieruchomości komercyjnych itp.