Zasady przyznawania tego świadczenia zainteresowały czytelniczkę. Chciałaby wiedzieć, czy emerytura częściowa zawsze przysługuje (po spełnieniu wymagań stażowych) gdy kobieta skończy 62 lata, a mężczyznę 65? Zainteresował ją czas ewentualnego pobierania tego świadczenia. „Czy kobieta urodzona 1 stycznia 1963 roku będzie mogła starać się o nią gdy skończy 62 lata i będzie ją mogła otrzymywać rok i pięć miesięcy (bo wtedy zdaje się osiągnie powszechny wiek emerytalny), a kolejna z lipca 1964 r. będzie mogła ją pobierać przez rok i 11 miesięcy, a koleżanka z października już przez dwa lata?" – pyta czytelniczka.
O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy specjalistów z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Emeryturę częściową wprowadzono do ubezpieczeń społecznych w momencie wydłużania powszechnego wieku emerytalnego. To świadczenie, na które mogą się zdecydować osoby urodzone od 1949 roku, jeśli skończyli 65 lat panowie i 62 lata – panie i nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Muszą przy tym odpowiedni staż ubezpieczeniowy - kobieta przynajmniej 35 lat, mężczyzna 40 lat.
Tak więc od stycznia tego roku o to świadczenie mogą wystąpić panowie urodzeni w I kwartale 1949 roku. Jeśli jakiś pan obchodzi 65 urodziny w tym tygodniu, wystąpi o emeryturę częściową od kwietnia, to może ją otrzymywać przez co najmniej pięć miesięcy, bo osiągnie wiek emerytalny w sierpniu tego roku. Wtedy, jeśli chce dostać świadczenie pełne – musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Ale może również pobierać emeryturę częściową, może się to okazać interesującym rozwiązaniem dla osób pracujących.
Zasady otrzymania
Świadczenie można dostać gdy ma się odpowiedni: