W najbliższy poniedziałek otwarte fundusze emerytalne spełniając wymogi nowej ustawy przekażą ponad połowę aktywów do ZUS. Wśród nich większość stanowić będą obligacje Skarbu Państwa, które zostaną umorzone. Według ustawy, a dokładnie według art. 23 ust. 1 otwarty fundusz emerytalny 3 lutego umarza 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE na dzień 31 stycznia 2014.
Problem w tym, że zarządzające funduszami powszechne towarzystwa emerytalne, nie wiedziały, jak potraktować zmarłych przed 31 stycznia członków, którzy wciąż są zarejestrowani w OFE.
- Od śmierci ubezpieczonego do jego wyrejestrowania mija czasem długi czas. Wszystko zależy, od tego kiedy zostaną dostarczone odpowiednie dokumenty - tłumaczy Marek Sakowski, wiceprezes PTE Pioneer Pekao.
PTE nie były pewne, czy aktywa takich zmarłych, również mają podlegać ustawowemu "cięciu" i powinny zostać przekazane do ZUS. Dlatego zwróciły się w tej sprawie do Komisji Nadzoru Finansowego, której odpowiedź zainspirowana przez resort pracy może nieco zaskakiwać.
Otóż zdaniem KNF umorzenie dotyczy każdego członka OFE, który ma na ten dzień na koncie jednostki rozrachunkowe. KNF argumentuje następnie, że członkostwo w funduszu emerytalnym następuje po zawarciu umowy i dokonaniu wpisu w Centralnym Rejestrze Członków OFE. Jednocześnie zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, które wchodzą w życie 1 lutego ustanie członkostwo następuje z dniem wykreślenia członka przez ZUS z tego rejestru.