Choć mamy początek 2014 roku, to dla szacunków skutków finansowych zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (gdzie wprowadza się zasadę, że składki płacić mają zleceniobiorcy na kilku umowach do wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz członkowie rad nadzorczych i część rolników wykonujących zlecenia) przyjęto dane z rynku pracy z końca 2012 roku, a uzyskane kwoty dotyczą całego 2014 roku (tak jakby zmiana miała obowiązywać od 1 stycznia tego roku). Prognoz nie zmieniono chociaż resorty zajmują się nim właśnie teraz, czyli w styczniu 2014 roku, a rząd pewnie najwcześniej projekt przyjmie pod koniec lutego.
Ministerstwo pracy w uzasadnieniu do projektu oszacowało wpływy i koszty do: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz budżetu państwa.
Zwiększenie liczby opłacających składki z jednej strony bowiem podwyższy przychody z tytułu składek, ale z drugiej zwiększy kwoty świadczeń emerytalnych, rentowych, zasiłków dla bezrobotnych, oraz ewentualnych wypłat z tytułu niewypłacalności pracodawcy w przypadku jej zaistnienia. Zmiana będzie też miała znaczenie dla składek NFZ oraz podatku pit.
I tak wyliczono, że oskładkowanie umów osób, które realizują w ciągu miesiąca kilka zleceń, albo prowadzą działalność gospodarczą z preferencyjnymi składkami ZUS i mają zlecenia przyniesie 350 mln zł w postaci składek w tym roku, a członkowie rad nadzorczych wpłacą do FUS kolejnych 350 mln zł.
Ale tak naprawdę nie wiadomo ilu osób zmiany będą dotyczyły. MPiPS korzysta przy wyliczeniach z danych ZUS i NFZ. Porównano ile osób płaci składki emerytalne i rentowe o umów zleceń, z tymi, którzy dodatkowo płacą d innych umów zleceń składki na ubezpieczenie zdrowotne. Policzono ile z ok 280 tysięcy osób, które płacą niższe preferencyjne składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ma dodatkowo umowy zlecenia. Tyle wiemy z opisu do założeń, ale jaka to grupa literalnie, tego nie wymieniono. Podano jedynie informacje ogólne. Na koniec grudnia 2012 r. 815,8 tys. osób wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, w tym 98 tys. osób posiadało dwie lub więcej umów zlecenia, a prawie 28 tys. osób było jednocześnie ubezpieczone jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność (ok. 1,4 mln osób) prawie 19 proc. (ok. 280 tys. osób) opłaca składkę od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.