Podpisz się pod sprzeciwem wobec zmian w OFE

Nie możemy dać za wygraną i uznać, że głosowanie w parlamencie przesądza o wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym - apelują Leszek Balcerowicz i Jerzy Stępień i wzywają do podpisywania oświadczeń.

Publikacja: 10.12.2013 18:37

Podpisz się pod sprzeciwem wobec zmian w OFE

Foto: Fotorzepa, Robert Pasternak RP Robert Pasternak

- Nie możemy dać za wygraną i uznać, że głosowanie w parlamencie przesądza o wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym, które są niedobre dla rozwoju polskiej gospodarki, złe dla stabilności i poziomu przyszłych emerytur, oraz – na dodatek – budzą zasadnicze zastrzeżenia z punktu widzenia zgodności z konstytucją naszego kraju - apelują prof. Leszek Balcerowicz oraz Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Promotorzy tej fatalnej ustawy liczą na bierność i krótką pamięć społeczeństwa. Jeśli ich rachuby by się sprawdziły, to uchwalanie złego prawa w Polsce stałoby się normą, bo politycy nie odczuwaliby żadnych ograniczeń ze strony obywateli. Dlatego musimy działać, pamiętając, że są kolejne etapy procesu legislacyjnego - czytamy w komunikacie rozesłanym przez Balcerowicza i Stępnia.

- Ponadto, wyrażając swój sprzeciw wobec uchwalania złego prawa  przez większość polityków w parlamencie, wpłyniemy na świadomość społeczną, i - w efekcie - zwiększymy prawdopodobieństwo, że takie postępowanie spotka się z negatywną oceną obywateli przy urnach wyborczych. A tylko to może ostatecznie powstrzymać polityków, którzy nie mają w sobie wystarczająco dużo wewnętrznych ograniczeń – przed destrukcyjnymi dla społeczeństwa działaniami - piszą ekonomista i prawnik, wzywając do podpisywania załączonych oświadczeń.

Przypomnijmy w zeszłym tygodniu 31 niezależnych od rządu prawników sprzeciwiło się zmianom w systemie emerytalnym wystosowując specjalne oświadczenie. W sprawie zmian w systemie emerytalnym głos zabrali zarówno przedstawiciele znaczących ośrodków akademickich jak i członkowie adwokatury, w tym prof. dr hab. Aleksander Chłopecki oraz prof. dr hab. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat Roman Kusz, dziekan Rady Adwokackiej w Katowicach, vice prezes Naczelnej Rady Adwokackiej - Jacek Trela oraz  b. prezes Trybunału Konstytucyjnego - Jerzy Stępień.

Czytaj pełną treść oświadczenia prawników

Również ekonomiści wyrazili swój sprzeciw rozsyłając swój apel. 115 polskich ekonomistów wystosowało oświadczenie przeciw demontażowi systemu emerytalnego. Eksperci podkreślają, że proponowane w projekcie rozwiązania spowodują zachwianie bezpieczeństwa systemu emerytalnego i przyniosą negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Wśród sygnatariuszy znalazło się 33 profesorów z 10 polskich uczelni, 8 polskich ekonomistów wykładających na zagranicznych uczelniach, m. in. w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii, 7 byłych członków rządu, w tym 4 ministrów finansów.

Czytaj pełną treść oświadczenia ekonomistów

Lista prawników

- sygnatariuszy jest otwarta. Osoby, które chcą podpisać się pod oświadczeniem proszone są o kontakt z Anną Sęk: e-mail: anna.sek@for.org.pl, tel. 730 916 805

Lista ekonomistów

- sygnatariuszy jest otwarta. Osoby, które chcą podpisać się pod oświadczeniem proszone są o kontakt z Anną Sekułą, e-mail: anna.sekula@for.org.pl.

Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką