Zmiany w OFE obniżą rentowność powszechnych towarzystw emerytalnych (zarządzających funduszami). Wartość swoich towarzystw emerytalnych będą musiały przeszacować grupy finansowe, które są ich właścicielami, m.in.: PKO BP, PZU oraz ING Bank Śląski, który ma 20 proc. udziałów w ING PTE.
Niższa wycena
Wpływ zmian w OFE na wyniki i wyceny PTE będzie widoczny poprzez dwa efekty. Po pierwsze przez ewentualne przeszacowanie w dół wartości samego aktywa, a po drugie przez mniejsze wpływy z zysków PTE.
– PKO BP po przejęciu OFE Polsat przeszacował wartość połączonego PTE Bankowy, uwzględniając rynkową wartość na podstawie ceny, jaką zapłacił za OFE Polsat. W przypadku ING w odniesieniu do jego udziałów w PTE ING nie było takiej konieczności. W efekcie jest duże prawdopodobieństwo, że PKO BP będzie musiał przeszacować w dół wartość PTE Bankowy, w przypadku ING zaś takiej konieczności na razie raczej nie będzie – uważa Marek Juraś, prezes Trigon TFI.
Tomasz Bursa z OPTI Capital szacuje, że ewentualny efekt związany z przeszacowaniem wartości PTE Bankowy może sięgnąć najwyżej kilkudziesięciu milionów złotych: 35–40. – W tym przypadku efekt związany ze spadkiem zysku towarzystwa będzie niższy. Po półroczu zysk pro forma połączonego PTE Bankowy wyniósł 13,5 mln zł, co pozwala oszacować wynik roczny połączonego towarzystwa na 25–30 mln zł w warunkach sprzed reformy – mówi Bursa.
16 mln Polaków należy dziś do otwartych funduszy emerytalnych