Reklama
Rozwiń

Apel do parlamentu w sprawie OFE

W krótkim czasie konieczne będą kolejne, obciążające wszystkich Polaków zmiany, aby zapewnić wypłaty emerytur - apelują Konfederacja Lewiatan, BCC i NSZZ „Solidarność”.

Publikacja: 05.12.2013 10:30

Apel do parlamentu w sprawie OFE

Foto: Bloomberg

Przyjęcie propozycji rządu dotyczącej reformy OFE doprowadzi do całkowitej likwidacji drugiego filara. System, który oparty będzie na jednym filarze, pozostanie głęboko niezbilansowany i w krótkim czasie konieczne będą kolejne, obciążające wszystkich Polaków zmiany, aby zapewnić wypłaty emerytur –  apelują do posłów i senatorów partnerzy społeczni: Konfederacja Lewiatan, BCC i NSZZ „Solidarność".

W ciągu najbliższych dni – czytamy w apelu - będą Państwo decydowali o przyszłym kształcie systemu emerytalnego w Polsce. Podejmą Państwo decyzję o losach  kapitałowej części tego systemu, która ze względu na zachodzące procesy demograficzne jest potrzebna nam wszystkim, aby utrzymać stabilność systemu emerytalnego. Przyjęcie propozycji rządu doprowadzi tymczasem do całkowitej likwidacji drugiego filara.

- Jako reprezentatywni partnerzy społeczni, odpowiedzialni tak jak rząd za stan dialogu społecznego, biorący udział w opiniowaniu najważniejszych projektów gospodarczych i społecznych, uważamy, że ze względu na doniosłe znaczenie projektu zmian w systemie emerytalnym, powinien on, w szczególności, podlegać głębokiej analizie - piszą Lewiatan, BCC i Solidarność.

Ich zdaniem szybkie tempo prac nad projektem nie pozwoli dostatecznie przeanalizować proponowanych rozwiązań i ich konsekwencji. Jak zaznaczają zawiera on rozwiązania niekorzystne dla ubezpieczonych ponieważ:

· wymusza szybką sprzedaż posiadanych przez OFE akcji polskich spółek, co w konsekwencji  może spowodować znaczne straty dla uczestników funduszy emerytalnych i doprowadzić do przejęcia znacznych pakietów akcji przez inwestorów zagranicznych.

· rezygnacja z przekazywania części składki emerytalnej do OFE powinna być świadomym wyborem, a nie domyślną opcją.

· uniemożliwi dokonanie wyboru o sposobie przekazywania oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS przed przejściem na emeryturę.

W komunikacie instytucje postulują, aby Posłowie i Senatorowie dali ubezpieczonym możliwość dokonania świadomej decyzji zarówno jeżeli chodzi o wybór między OFE a ZUS, jak i sposób przekazania pozostającej w OFE części składki do ZUS. Proponują rezygnację z nieuzasadnionego pomysłu zablokowania możliwości informowania o działalności funduszy emerytalnych.

- Apelujemy, aby zgłaszane przez nas w trakcie publicznej dyskusji uwagi i zastrzeżenia do projektu – ekonomiczne i konstytucyjne zostały przed przyjęciem projektu wyjaśnione, a wskazane przez nas błędy wyeliminowane. Do tej pory propozycje partnerów społecznych były ignorowane - czytamy w dokumencie.

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?