Takie dane podały Analizy Online. Ostatni miesiąc przyniósł kontynuację zwyżek na rynkach akcji, jednakże nie były one już tak solidne jak w październiku. – zauważają ekonomiści portalu. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 2,1 proc., a liderzy dotychczasowej hossy, małe i średnie spółki, wyraźnie zwolniły. Indeksy sWIG80 oraz mWIG40 zyskały po 0,6 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej ich notowania wzrosły o odpowiednio 12,1 proc. i 6,5 proc.
Listopad był słabszym miesiącem na rynku długu. Indeks obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu IROS stracił 0,62 proc.. Z największą przeceną mieliśmy do czynienia na długim końcu krzywej rentowności, indeks IROS-10 grupujący obligacje 10-letnie stracił na wartości 1,96 proc.. W miarę stabilnie zachowywały się obligacje 2-letnie, indeks IROS-2 zyskał 0,2 proc.. – ekonomiści w informacji zwracają uwagę na to, że wszystkie OFE zdołały pobić benchmark złożony w 30 proc. z indeksu WIG i 70 proc. - indeksu IROS, który miniony miesiąc zakończył z wynikiem 0,19 proc.
Najwyższą stopę zwrotu uzyskał Allianz Polska OFE 1,05 proc., który wyraźnie zdystansował konkurencję. Drugi najlepszy wynik należący do OFE Warta wyniósł bowiem dopiero 0,82 proc.
Pod względem wyników od początku roku najlepiej wypada ING OFE ( 11,07 proc.), najsłabiej zaś AEGON OFE (7,96 proc.).
Analitycy w komentarzu do rankingu podkreślają, że 10 spośród 13 funduszy utrzymało swoje noty na niezmienionych poziomach. Pozycję lidera utrzymał ING OFE, którego aktywa warte są prawie 74 mld zł, najwięcej ze wszystkich funduszy emerytalnych. To obecnie jedyny fundusz, który może się pochwalić najwyższymi notami 5a zarówno w 36-cio, jak i 12-miesięcznym horyzoncie. Wysokie noty w obu zestawieniach utrzymuje także Nordea OFE (5a w 3-letnim i 4a w rocznym). Po miesiącu przerwy do grona funduszy z najwyższą notą 5a w zestawieniu 12-miesięcznym powrócił PKO BP Bankowy OFE.