Bankowy mocno do przodu

Wyniki OFE | Najmocniej awansował PKO BP Bankowy, najbardziej swoją pozycję obniżył Generali. Z rynku zniknął Polsat.

Publikacja: 18.10.2013 12:04

Bankowy mocno do przodu

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Amplico, Nordea i Allianz to ścisła czołówka najnowszego rankingu „Rz" (o funduszach tych piszemy więcej na >G1). Tuż za podium uplasował się PKO Bankowy, który jeszcze pół roku temu był na miejscu ósmym. Awansował więc aż o cztery pozycje.

Ten duży skok PKO Bankowego w rankingu wynika  w dużej mierze z tego, że inne fundusze pogorszyły swoje wyniki, ponieważ Bankowy nie odnotował wielkiej poprawy rezultatów w poszczególnych kategoriach.

Gorszy okres niedawnego lidera

Półtora roku temu w podobnym rankingu publikowanym w „Moich Pieniądzach" na pierwszym miejscu znajdowało się Generali. Pół roku później spadło na trzecią pozycję, w poprzednim rankingu było już czwarte, a w najnowszym zestawieniu spadło na ósmą pozycję.

Generali pogorszyło swoje wyniki inwestycyjne w ostatnim czasie. W zestawieniu obejmującym ostatnie trzy lata jest dopiero na trzeciej pozycji od końca. W okresie pięcioletnim plasuje się na 10. miejscu. Bardzo dobrze wypada dopiero w zestawieniu z wynikami 10-letnimi (trzecie miejsce).

Warto wspomnieć, że w Generali nastąpiła ostatnio zmiana na stanowisku prezesa. Nowym szefem został  Jacek Smolarek, dotychczasowy członek zarządu tego PTE.

Największy jest siódmy

Na piątą pozycję po awansie o dwa miejsca wskoczyła Warta.  Fundusz ten nieznacznie poprawił swoje wyniki. A ponieważ konkurenci wypadli tym razem słabiej, Warta przesunęła się w górę w naszym zestawieniu. Kolejne miejsce zajmuje AXA, która pół roku temu była piąta.

O jedną pozycję w dół spadł również największy na rynku fundusz ING. Ponownie jak w poprzednim rankingu teraz także zwyciężył w kategorii: kolejność w zestawieniach nadzoru. A to oznacza, że w dotychczasowych zestawieniach stóp zwrotu z inwestycji, przygotowywanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, najczęściej osiągał najwyższe  pozycje. Ta część rankingu jest jednak najniżej punktowana. Maksymalnie fundusz mógł  zdobyć 10 pkt.

O jedno miejsce awansował fundusz Pekao. Znajduje się on zazwyczaj w ogonie pod względem wyników w okresach do sześciu lat. W dłuższym czasie wypada znacznie lepiej. Jego dziesięcioletnia stopa zwrotu wyniosła ponad 115 proc., co dało mu bardzo dobre drugie miejsce.

Zmiany na dole stawki

Ostatnie cztery miejsca w rankingu zajmują: Aviva (37 pkt), Pocztylion (36,6 pkt), PZU Złota Jesień (28,3 pkt) i Aegon (27,5 pkt). Cała ta grupa straciła dużo punktów w porównaniu z poprzednim rankingiem.

Aviva spadła o jedną pozycję. Wynik Aegonu jest blisko o 20 pkt gorszy niż w marcowym rankingu. Fundusz ten w większości kategorii nie zdobył żadnych punktów.

Pocztylion i PZU mogą się pochwalić w miarę dobrymi wynikami za ostatnie 10 lat. W krótszych okresach tak dobrze już nie jest.

Pocztylion dużo punktów dostał za niskie ryzyko inwestycyjne we wszystkich branych przez nas  okresach. W ciągu ostatnich pięciu lat wahania wartości jego jednostki rozrachunkowej były najmniejsze, za co fundusz otrzymał maksymalną pulę 10 pkt.

Funduszy ubywa

W najnowszym rankingu nie ma już funduszu Polsat. Ten najmniejszy z funduszy emerytalnych został niedawno przejęty przez PKO BP Bankowy PTE.

19 lipca aktywa funduszu Polsat zostały przeniesione do PKO BP Bankowy OFE. Tego dnia jednostki rozrachunkowe zapisane na rachunkach emerytalnych klientów OFE Polsat zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe PKO BP Bankowy OFE.

Przejęcie okazało się korzystne dla dotychczasowych klientów Bankowego, ponieważ  przy okazji została obniżona opłata od składki; spadła z 3,5 do 3,4 proc. Był to efekt zasady, że w razie połączenia funduszy obowiązuje ta stawka, która jest korzystniejsza dla członków OFE. A tym razem była to opłata stosowana wcześniej przez Polsat.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przejęcie już w 2012 roku.  Była to pierwsza od wielu lat decyzja nadzoru w sprawie fuzji na rynku funduszy emerytalnych. W maju 2008 r. nadzór zezwolił na połączenie Aegon PTE i PTE Skarbiec–Emerytura. A cztery lata wcześniej, w 2004 r., towarzystwo emerytalne Polsat przejęło zarządzanie funduszem Kredyt Banku.

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec konsolidacji w branży.  Wkrótce może dojść do przejęcia funduszu Warta przez PTE Allianz. Wniosek w tej sprawie czeka na rozpatrzenie przez KNF. Wartość transakcji, jeśli do niej dojdzie, może wynieść od 80 do 90 mln zł. Swoją zgodę wyraził już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przejęciem funduszu emerytalnego Warta było zainteresowanych kilka instytucji finansowych. Wstępną gotowość deklarował PKO BP Bankowy PTE. Ostatecznie jednak wycofał się z tego pomysłu ze względu na planowane zmiany w prawie dotyczące  OFE. Obecnie trudno oszacować wartość takiej transakcji.

PKO BP Bankowy miał także ochotę wchłonąć PTE Nordea. Ale teraz wszyscy czekają na finał reformy systemu emerytalnego. Dopóki nowa ustawa nie zostanie uchwalona, z pewnością nie zapadną żadne decyzje dotyczące konsolidacji.

Jak ocenialiśmy fundusze

Wzięliśmy pod uwagę cztery główne kryteria. Są to:

We wszystkich kategoriach rankingu można było zdobyć łącznie 100 punktów.

Amplico, Nordea i Allianz to ścisła czołówka najnowszego rankingu „Rz" (o funduszach tych piszemy więcej na >G1). Tuż za podium uplasował się PKO Bankowy, który jeszcze pół roku temu był na miejscu ósmym. Awansował więc aż o cztery pozycje.

Ten duży skok PKO Bankowego w rankingu wynika  w dużej mierze z tego, że inne fundusze pogorszyły swoje wyniki, ponieważ Bankowy nie odnotował wielkiej poprawy rezultatów w poszczególnych kategoriach.

Pozostało 91% artykułu
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska