Jak wynika z naszych wyliczeń, najczęściej wysokie miejsca w rankingach Komisji Nadzoru Finansowego zajmował dotąd ING. Jego średnia pozycja jest wyrażona cyfrą poniżej 5, co oznacza, że przeciętnie plasował się powyżej piątego miejsca. Na drugiej pozycji znajduje się Generali, a na trzeciej PZU Złota Jesień. Zestawienie zamykają: Pocztylion i nieznacznie lepszy od niego Aegon.
Pozycje OFE w tej kategorii rankingu nie zmieniły się w porównaniu z podobnym zestawieniem sprzed pół roku. Wynika to z tego, że bierzemy pod uwagę aż 30 rankingów i dopiero istotna zmiana wyników w długim okresie mogłaby spowodować zmianę.
W okresie ostatnich trzech lat przeciętna stopa zwrotu OFE wyniosła niemal 20 proc. Wszystkie fundusze uzyskały rezultat lepszy od minimalnej wymaganej stopy zwrotu (stanowi zwykle połowę średniego ważonego wyniku).
Najwyższe zyski w ciągu ostatnich trzech lat (od końca września 2010 r. do końca września 2013 r.) wypracowała Nordea (23 proc.), drugi był Allianz (21 proc.), a trzeci ING (21 proc.).
Z analizy zestawień KNF wynika, że nie ma takiego funduszu, który przez 14 lat utrzymywałby się w ścisłej czołówce. Zdarzają się jednak długie okresy, gdy jakiś fundusz wciąż znajduje się na wysokich miejscach.